DEKAN Fakulteta elektrotehnike i računarstva Gordan Gledec iskoristio je svečanu dodjelu EU ugovora za istraživanje mjera prilagodbe klimatskim promjenama za kritiku administracije, istaknuvši kako je administrativni teret ponekad deset puta veći od istraživačkog doprinosa.
U sklopu poziva "Shema za jačanje primijenjenih istraživanja za mjere prilagodbe klimatskim promjenama" na FER-u dodijeljeno je 12 ugovora fakultetima i javnim ustanovama ukupne vrijednosti 42,8 milijuna kuna od kojih su 33 milijuna kuna bespovratna europska sredstva koja će rezultirati s 88 mjera prilagodbe klimatskim promjenama u 11 ranjivih sektora.
"Svaki put kada se potpisuje ovakav ugovor mi ga potpisujemo s grčem u želucu jer sada slijedi vječita bitka s administracijom, borba za priznavanje troškova, hoće li se nešto priznati ili neće, administriranje svaka tri mjeseca dok je to u Europi dva puta u tri godine", kazao je Gledec na svečanoj dodjeli.
"Zašto se traži od nas da administrativni teret bude deset puta veći od onog istraživačkog doprinosa i prijave projekta?" upitao je Gledec prisutne među kojima su bili i ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić te regionalnog razvoja i EU fondova Marko Pavić.
"Više vremena ide na administraciju nego na istraživanje", poručio je Gledec.
Ćorić govor nazvao neprimjerenim
Ministar Ćorić govor Gledeca ocijenio je neprimjerenim istaknuvši kako to nikada nije doživio i kako od dekana FER-a u njegovo Ministarstvo nije došao nijedan upit vezan za pojašnjenje procedura.
Osvrnuvši se na dodijeljene ugovore Ćorić je istaknuo kako borba protiv klimatskih promjena i prilagodna klimatskim promjenama nema alternativu te podsjetio na dokument Europske komisije Green Deal koji budućnost europskog kontinenta u potpunosti projicira u kontekstu borbe protiv klimatskih promjena.
Upitan o razvrstavanju otpada i primjeni EU uredbe Ćorić je poručio kako treba ići za tim da oni koji više odvajaju za to budu nagrađeni kroz manje račune, a oni koji manje odvajaju "nagrađeni" kroz veće račune.
Zadovoljan modelom otpada u Zagrebu
Za model odvajanja otpada u Zagrebu kazao je kako je osobno njime zadovoljan, ali i napomenuo kako nikako ne treba podržati da dođe do povećanja cijena, a da sustav bude neuređen.
"Zagreb je najveći proizvođač otpada u Hrvatskoj i organizirati sustav u Zagrebu sigurno nije isto kao i u nekoj manjoj općini i tu treba imati razumijevanja", rekao je.
Ministar regionalnog razvoja i fondova EU Marko Pavić kazao je kako su ovo tek prvi ugovori te najavio da će vlada, sukladno prioritetima EU-a, u nacionalnoj razvojnoj strategiji do 2030. reflektirati zelene i pametne politike.
Ugovori su svečano dodijeljeni za projekte Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo, Veleučilištu u Slavonskom Brodu, Sveučilištu u Osijeku, Institutu za jadranske kulture i melioraciju krša, Sveučilištu u Zadru te za šest zagrebačkih fakulteta: Prirodoslovno-matematičkom, Šumarskom, Agronomskom, Prehrambeno-biotehnološkom, Fakultetu strojarstva i brodogradnje te Fakultetu elektrotehnike i računarstva.