Crnogorski političar koji više ne smije u Hrvatsku: Ubit će me žena, propao Rovinj

Foto: EPA

Crnogorski čelnici koje je Hrvatska danas proglasila nepoželjnim osobama iznenađeni su odlukom hrvatskog Ministarstva vanjskih i europskih poslova, dok tamošnja oporba ukazuje na pogreške vlasti koje su dovele do toga da članica Europske unije proglasi pojedine čelnike Crne Gore personama non grata.

Predsjednik parlamenta Andrija Mandić, čelnik prosrpske i proruske desnice te jedan od trojice političara koji su u Hrvatskoj proglašeni nepoželjnim, priopćio je na sjednici Skupštine da Crna Gora neće poduzimati nikakve recipročne mjere povodom odluke službenog Zagreba da njega, potpredsjednika vlade Aleksu Bečića i lidera desničarske Demokratske narodne partije (DNP) Milana Kneževića proglasi nepoželjnim osobama. 

"Crna Gora ostaje posvećena dobrosusjedskim odnosima"

Mandić i Knežević zajedno su u koaliciji Za budućnost Crne Gore, koja je dio vladajuće većine u zemlji, a početkom tjedna njihova koalicija je dobila ministarska mjesta u rekonstruiranoj vladi Milojka Spajića.

"Crna Gora ostaje posvećena dobrosusjedskim odnosima. A razumijem i da Hrvatska želi voditi politiku kakvu ona hoće", kazao je Mandić, dodavši da se od čitave priče sve na kraju svelo na reakciju koja se odnosi na samo tri političara.

"Nijedan dobronamjerni čovjek nije mogao ni naslutiti da će se u 2024. godini moderna Hrvatska poistovjećivati s NDH tako što će liderima tri stranke zabraniti ulazak u Hrvatsku", poručio je on. 

Mandić je podsjetio da je nakon usvajanja Rezolucije o Jasenovcu pozvao delegaciju Hrvatskog sabora da posjeti Crnu Goru te da taj poziv i dalje stoji. Također je naveo da ostaje pri stavu da je Rezolucija o Jasenovcu mjera naše pripadnosti narodima koji baštine tekovine slobode, istine, pravde i mira. 

📢 Bečić o odluci Hrvatske: Nikada nijesam dijelio žrtve po vjeri i naciji. Ostavljam to drugima. Borimo se za evropsku i...

Objavljuje Aleksa Becic - Demokrate - Demokratska Crna GoraČetvrtak, 25. srpnja 2024.

"Ubit će me žena, propala nam rezervacija za Rovinj"

Potpredsjednik crnogorske vlade i predsjednik stranke centra Demokratske Crne Gore, Aleksa Bečić, priopćio je danas da ga je Hrvatska proglasila nepoželjnim jer su zastupnici njegove stranke glasali za Rezoluciju o genocidu u Jasenovcu te navodi da se on sam nije bavio Hrvatskom u svojim javnim nastupima niti je zastupnik u parlamentu Crne Gore, gdje je izglasana Rezolucija.

"Mada ima još predsjednika stranaka koje su glasale i članovi su vlade tako da kriterija očito da nema. Ima politike, kao i ranije u odlukama nekih drugih susjeda", naveo je Bečić u priopćenju, podsjećajući da je Srbija njegove stranačke kolege, kada su prije par godina glasali za Rezoluciju o genocidu u Srebrenici, stavila na crvenu listu: "Odnosno maltretirani smo satima prilikom svakog prelaska granice, nekih preko godinu dana, dok ta mjera nije ukinuta."

Obraćajući se državi Hrvatskoj, naveo je da on, kao "nacionalni Crnogorac i predsjednik građanske stranke", ni njegova stranka nikada nisu dijelili žrtve po vjeri i naciji. "Zato smo uvijek sve genocide i zločine osudili, uvijek ističući i zapisujući više puta da je odgovornost individualna te da nijedan narod nije i ne može biti genocidan jer ljude nikada nismo dijelili osim na ljude i one druge. To je građanska, europska i civilizacijska vrijednost", naveo je Bečić. 

Čelnik desničarske Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević na mreži X komentirao je odluku da bude proglašen nepoželjnim u Hrvatskoj. "Znači, moj djed Milan, po kome nosim ime, uzalud je poginuo na Đurđevdan 1945. oslobađajući Karlovac od ustaša i nacista. Izgleda su oni pobijedili, a mi izgubili", napisao je Knežević uz šaljivi komentar da će ga ubiti žena jer im propade rezervacija za Rovinj. Pritom je objavio fotografije groba svog djeda.

 

Oporba: Ova politička garnitura ne može uvesti Crnu Goru u EU  

S druge strane, Damir Šehović iz oporbenih socijaldemokrata rekao je da činjenica da je jedna članica EU proglasila crnogorske čelnike nepoželjnima pokazuje "karakter i suštinu aktualne prepakirane i nevješto našminkane vladajuće garniture". Zastupnik oporbene Demokratske partije socijalista (DPS) Ivan Vuković rekao je da nova vlast Crnu Goru sramoti pred svijetom.

"Predsjednik parlamenta i potpredsjednik vlade - persona non grata u državi članici EU. I nesretni premijer čija se stranka ‘ubila’ dokazujući proeuropski karakter vladajuće većine. I Crna Gora, nesuđena prva naredna članica Unije, koju pred svijetom sramote svi zajedno", napisao je Vuković na mreži X.

Iz oporbene Ujedinjene reformske akcije Dritana Abazovića priopćeno je da je sada jasno da ova politička garnitura ne može uvesti Crnu Goru u EU. Hrvatska je crnogorske političare Andriju Mandića, Milana Kneževića i Aleksu Bečića proglasila nepoželjnima u Hrvatskoj zbog narušavanja dobrosusjedskih odnosa, priopćilo je hrvatsko Ministarstvo vanjskih i europskih poslova (MVEP) u četvrtak. 

Rezolucija o Jasenovcu

Andrija Mandić predsjednik je crnogorske Skupštine, čelnik prosrpske i proruske desnice, Milan Knežević je desničarski zastupnik također blizak Beogradu, a Aleksa Bečić potpredsjednik vlade iz redova Demokrata, koji su također glasali za rezoluciju o Jasenovcu. 

MVEP navodi kako su proglašeni nepoželjnima u Hrvatskoj zbog "sustavnog djelovanja na narušavanju dobrosusjedskih odnosa" i "kontinuiranog zloupotrebljavanja Republike Hrvatske u unutarnje političke svrhe". 

Crnogorski parlament je na inicijativu Andrije Mandića krajem lipnja donio rezoluciju u kojoj se osuđuje genocid u logorima Jasenovac, Mauthausen i Dahau, a njeno donošenje se tumači kao odgovor na Rezoluciju o genocidu u Srebrenici, koju su nešto ranije donijeli Ujedinjeni narodi i za koju je glasala i Crna Gora. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.