ČLANICE Ujedinjenih naroda potpisale su Singapursku konvenciju o mirenju, sporazum za koji se nadaju da će olakšati rješavanje prekograničnih trgovinskih sporova i stabilizirati trgovinske odnose.
Sporazum je potpisalo 46 zemalja, uključujući Kinu, Sjedinjene Države, Južnu Koreju i Indiju, i to samo šest mjeseci nakon što ju je prvi put u prosincu 2018. predstavio UN.
Cilj je mirno rješavanje sporova
Cilj sporazuma je osigurati globalni okvir koji će tvrtkama pružiti veće samopouzdanje za rješavanje međunarodnih sporova posredovanjem umjesto odlaskom na sud, što može biti opstruktivno, dugotrajno i skupo.
"To će pomoći u poboljšanju međunarodne razmjene, trgovine i ulaganja", rekao je singapurski premijer Lee Hsien Loong na svečanosti potpisivanja sporazuma.
"Danas se skupina zemalja okupila kako bi se posvetila multilateralizmu i izjasnila za otvorenost u poslovanju", rekao je Loong i dodao da je "multilateralizam pod pritiskom, a rješenje je u unaprjeđenju, a ne odustajanju".
Sporazum je potpisan u vrijeme trgovinskog rata između Kine i SAD-a u kojemu su obje zemlje nametnule sankcije jedna drugoj.
Mirno rješavanje sporova već se koristi za trgovinske sporove u jurisdikcijama poput SAD-a i Ujedinjenog Kraljevstva, ali ono nije globalno prihvaćeno. Nadaju se da će konvencija poboljšati vjerodostojnost mirenja.
"Neizvjesnost oko provođenja sporazuma o nagodbi bila je glavna prepreka većem korištenju posredovanja", rekao je pomoćnik glavnog tajnika UN-a za pravna pitanja Stephen Mathias.