Centar za mirovne studije (CMS) podnio je žalbu zagrebačkom Općinskom prekršajnom sudu na presudu zbog koje je ruski borac za ljudska prava Vladislav Ariničev proveo 15 dana u pritvoru zbog prosvjeda na Markovu trgu protiv postupanja Sigurnosno obavještajne agencije (SOA).
CMS u priopćenju ističe da je Ariničev nakon puštanja iz pritvora ponovno lišen slobode jer mu je Hrvatska odbila zahtjev za azilom i već peti dan štrajka glađu u prihvatnom centru za strance u Trilju. Prema navodima CMS-a, Ariničev je zbog političkog progona morao napustiti svoj dom u Rusiji u kojoj se godinama borio za ljudska prava i između ostalog volontirao u stožeru Alekseja Navalnog.
Stoga je, ističe CMS, zatražio azil u Hrvatskoj koji mu je odbijen zbog mišljenja SOA-e, koja je odlučila vjerovati Putinovoj administraciji, a koja ga je zbog njegovog aktivističkog rada proglasila teroristom odnosno ekstremistom, premda je i Europski sud za ljudska prava utvrdio da je Rusija prekršila ljudska prava Ariničeva i njegovih kolega aktivista zbog mjera koje je protiv njih poduzela jer su organizirali antiratne prosvjede.
"Njegov društveni aktivizam nije prijetnja nacionalnoj sigurnosti"
SOA je, dodaje CMS, u svom pojašnjenju zašto Ariničeva smatra sigurnosnom prijetnjom zamjerila i što je aktivizam nastavio i u Hrvatskoj te objavio video kojim je upozorio na loše stanje u MUP-ovom Prihvatilištu za tražitelje međunarodne zaštite u Zagrebu, iako se nakon objave tog videa, uz intervenciju raznih organizacija i tijela, stanje u prihvatilištu popravilo.
Ariničev je, podsjeća CMS, mirno prosvjedovao na Markovom trgu, nakon čega je bio priveden zbog natpisa na majici te lišen slobode i osuđen na 15 dana zatvora zbog vrijeđanja tijela RH. U CMS-u ističu da Ariničev nije imao namjeru vrijeđati SOA-u, već upozoravati na nepravilnosti rada državnog tijela o kojem mu ovisi život.
''Društveni aktivizam Ariničeva se ne smije smatrati prijetnjom nacionalnoj sigurnosti isključivo iz razloga što smeta vladajućima ili onima u poziciji moći, već slobodu takvog djelovanja treba podržavati ili barem dopuštati kao minimum garancije demokracije i ljudskih prava u Hrvatskoj'', ističe CMS u priopćenju.
CMS smatra kako ovaj slučaj pokazuje da ''Plenkovićeva administracija ili slijepo vjeruje Putinu ili se ponaša kao Putinova''. ''Dok Vlada javno izražava protivljenje Putinu i zabrinutost njegovom nedemokratskom politikom, MUP ili više vjeruje Putinovoj administraciji nego vlastitim očima ili im smeta aktivizam koji prokazuje propuste MUP-a te ga sustavnim nasiljem pokušavaju ugušiti'', dodaje CMS.