"Sergej Tihanovski jedva je progovorio više od pet godina. Sve to vrijeme bio je u samici u zatvoru s najvišom sigurnošću u Bjelorusiji jer se usudio suprotstaviti diktatoru. Sada je bivši oporbeni bloger na slobodi i riječi iz njega izlaze tolikom brzinom da mu misli ponekad ne uspijevaju pratiti tempo", piše BBC.
"Ograničenje govora bilo je najteže", rekao je Sergej novinarima BBC-ja u Vilniusu vrlo brzo nakon njegova iznenadnog oslobađanja. "Kad ne smiješ ništa reći ili napisati, kad ne možeš razgovarati ni s kim i samo si zarobljen u ćeliji, to je najteže, a ne ograničenje kretanja."
>>VIDEO Bjeloruski oporbeni vođa pušten iz zatvora
Sergej je sada u egzilu, pušten s još 13 političkih zatvorenika nakon što je visoko izaslanstvo SAD-a posjetilo autoritarnog vladara Bjelorusije Aleksandra Lukašenka. Kada su ga novinari pitali o ponovnom susretu s obitelji, Sergej je stavio ruku na lice i zaplakao.
Njegova kći imala je samo četiri godine kad su ga uhitili. "Prvo me nije prepoznala", rekao je nakon duge stanke. "Onda mi je skočila u zagrljaj i dugo smo se grlili." Sergejeva preobrazba od uhićenja je šokantna. U 2020. bio je zdepast i bradat. Sada je lice ispod kratke kose ispijeno. Kaže da je u zatvoru izgubio gotovo 60 kilograma te da je proveo beskrajne tjedne u samici.
"Fizički sam upola manji, upola lakši", kaže Sergej. "Ali moj duh nije slomljen. Možda je čak i jači. Prije sam samo čuo za zločine ovog režima, ali sada sam ih vidio iz prve ruke i moramo se boriti protiv toga."
Do prošlog tjedna Sergej Tihanovski bio je jedan od najistaknutijih političkih zatvorenika u Bjelorusiji. Uoči predsjedničkih izbora 2020. stekao je veliku pratnju na YouTubeu snimajući otvorene razgovore o problemima i nezadovoljstvu običnih ljudi. Tada je pokušao podnijeti kandidaturu, mašući golemom papučom i pozivajući Bjeloruse: "Zaustavite Žohara!"
"Iskoristio sam priliku da pokažem da je nemoguće pobijediti demokratskim putem u Bjelorusiji", kaže Sergej. "Htio sam dokazati da su izbori lažni i zato su me uhitili."
Kad se njegova supruga Svetlana Tihanovska odlučila kandidirati umjesto njega, privukla je golema mnoštva. Nakon što je Lukašenko proglasio još jednu nevjerojatnu pobjedu, ta su se mnoštva pretvorila u masovne prosvjede koji su ubrzo završili masovnim uhićenjima.
U zatvoru je Sergej stalno bio zlostavljan, kao i ostale poznate figure, "one za koje misle da su najopasnije ili koje žele uništiti", kako kaže. "Posljednje dvije i pol godine bio sam u potpunoj izolaciji. Gotovo tri godine nisam dobio nijedno pismo. Gotovo tri godine nisu mi dopustili nijedan telefonski poziv", kaže.
Nisu mu čak dopustili ni susret sa svećenikom. "Govorili bi: 'Umrijet ćeš u zatvoru. Neprestano ćemo ti produžavati kaznu i nikad nećeš izaći.'" Često su ga slali u samicu te kao razloge navodili mrlje na zidu ili paučinu. "Te su ćelije oko tri puta dva metra, uključujući rupu u podu koja je služila kao zahod", prisjeća se. "Bez madraca, bez plahti i bez jastuka."
Svaki sat tijekom noći ustajao bi da se zagrije radeći serije čučnjeva i trbušnjaka, a zatim bi legao na drvenu klupu dok mu se ruke i noge ne bi ukočile i morao bi ponovno početi vježbati. Da bi preživio, morao je potpuno potisnuti sve misli o obitelji i prijateljima. "To moraš staviti sa strane", kaže. "Jer ako misliš o tome kako su oni i što im se događa, nećeš preživjeti."
Prošlog kolovoza Sergej je pomislio da bi mogao biti pušten. Tada je zamjenik glavnog tužitelja počeo obilaziti zatvore i "ozbiljno preporučivati" političkim zatvorenicima da "pišu diktatoru i zatraže pomilovanje", kaže Sergej. Lukašenko je odjednom htio izgledati milosrdno i nekoliko desetaka ljudi bilo je pušteno.
Sergej i druga velika imena, poput Viktara Babarike i Marije Kolesnikove, nisu bili na tim popisima. Ali nije ni pomislio na priznanje krivnje, čak ni kako bi se vratio djeci. "Nisam kriminalac", kaže. "I to bi bila izdaja svih koji me podržavaju."
Onda je prošli tjedan reagirao SAD. Kad je posebni izaslanik Keith Kellogg otputovao u Minsk da se zauzme za američke državljane u zatvoru, pušten je i Sergej. Za Lukašenka je sastanak s Kelloggom bio velik diplomatski dobitak. Zapadne zemlje su ga izolirale otkako je 2020. ugušio mirne prosvjede. Aktivna potpora Rusiji u invaziji na Ukrajinu dodatno ga je izolirala.
"Lukašenko je mogao pokazati da počinje neka suradnja, dijalog s SAD-om", kaže Sergej objašnjavajući što je Lukašenko dobio oslobađanjem nekih zatvorenika. "To je bila cijena: početak kontakta s njim. Jer nitko nije htio razgovarati."
Sergej najviše želi da budu oslobođeni i svi ostali politički zatvorenici. Njih je ukupno više od tisuću. Sa suzama opisuje kako je nedavno sreo jednog "starca" koji se zapravo pokazao kao mladi prijatelj, koji se toliko promijenio u zatvoru da ga nije prepoznao. "Dao bih sve da ih sve oslobodimo", kaže Sergej. "Mislim da trebamo platiti svaku cijenu. Ali ne želim da se ukinu sve sankcije."
Njegova supruga, sada čelnica oporbe, presretna je što ga opet ima uz sebe i djecu. Ali kaže da je oprezna u vezi sa sljedećim potezima SAD-a. "Ne možemo ublažiti sankcije dok represija potpuno ne prestane", kaže. "Zbog 14 puštenih odmah su 28 drugih uhitili u Bjelorusiji. Za Lukašenka nema nikakve promjene politike."
Prvi tjedan slobode Sergeju je protekao u mnoštvu događaja. Susreo se s političarima, održao govore, uključujući obraćanje UN-ovom Vijeću za ljudska prava, i poslao pismo Donaldu Trumpu s izrazima zahvalnosti. Također nadoknađuje izgubljeno vrijeme s djecom te sve vijesti koje je propustio u izolaciji.
A što je s njegovim ambicijama? Posljednji put kad su on i Svetlana bili zajedno, ona je bila domaćica, a on politički aktivist. Bi li tu moglo biti napetosti? "Nemam nikakve pretenzije na njezinu ulogu", kaže Sergej. "Ne treba mi to. Samo želim demokratsku Bjelorusiju."