Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović kazao je da je najava sinjskog gradonačelnika i Mostovog saborskog zastupnika Mire Bulja o postavljanju seoskih straža zbog straha od migranata protuzakonita te da je riječ o politikantstvu i prikupljanju političkih bodova.
Božinović je ocijenio da će priča oko migranata biti jedna od glavnih tema uoči izbora za Europski parlament, a kako su kod nas i nacionalni izbori, dodao je da je netko među oporbenim strankama odlučio da bi im to mogla biti dobra tema.
Ministar je rekao da je svjestan kako se Most okrenuo kampanji u kojoj će u fokusu biti migranti, ali je istaknuo da mu smeta što se pritom šire dezinformacije i prebacuje krivnju gdje ne treba.
Božinović: Nije dobro širiti dezinformacije ni dolijevati ulje na vatru
''Svu krivnju pokušavaju prebaciti na europske institucije. Treba imati na umu da odluke donosi 27 članica Europske unije. Nije se lako dogovoriti, vidjeli ste da se ni nama nije lako dogovoriti dopustiti premijeru govoriti u Saboru. Zato nije dobro širiti dezinformacije koje ničime nisu potkrijepljene ni dolijevati ulje na vatru u ionako zapaljivoj društvenoj atmosferi'', kazao je.
Govoreći u srijedu nakon sjednice vlade Božinović je istaknuo da od ukupnog broja ilegalnih prelazaka u Hrvatsku ove godine 1.43 posto otpada na Splitsko-dalmatinsku županiju. Dodao je kako to samo govori da nije poanta u onome što se govori, već u onome što se želi postići.
''A to je glas više. Dakle, riječ je o manipulaciji birača, a tema je ozbiljna i osjetljiva'', kazao je dodavši da će puno više tenzija biti kako se približavamo izborima.
Božinović je ponovio da Hrvatska neće postati hot-spot i da je Hrvatska prema podacima Eurostata jedna od najsigurnijih članica. Naglasio je da se sve to postiže fleksibilnim i marljivim radom policije koja je jedina ovlaštena štititi granice.
Rekao je i da policija može tražiti pomoć od vojske, ali u logističkom smislu, no ne i kod postupanja prema migrantima jer za tim i ne postoji potreba.
"Policija provodi zakon, bez obzira o kome se radi"
Na pitanje kako bi reagirala policija za slučaj da se zbog straha od migranata pojave organizirane skupine građana, ministar je rekao da bi policija provodila zakon, bez obzira o kome se radi. ''Ne bih htio dalje razvijati Buljovu tezu jer je nerealna'', dodao je.
Ministar se dotaknuo i privremene kontrole na granici sa Slovenijom ponovivši da se radi o specifičnoj situaciji koja ne znači krah Schengena. Kazao je i kako nije zadovoljan kad čuje da netko plasira priče koje ne odgovaraju stvarnosti jer se time, kako je rekao, ne pridonosi stabilnom stanju u državi.
Na upit da prokomentira 730-postotno povećanje broja tražitelja azila u odnosu na prošlu godinu, Božinović je podsjetio da je Hrvatska od 1. siječnja članica Schengena i da se od tog trenutka tu podnose zahtjevi za azil.
''Prije im je bio cilj doći do prve zemlje koja je članica Schengena. Prošle godine je izdano 21 pozitivno rješenje za azil, a ove godine njih 36. Razlika je zbog činjenice da bilježimo veći broj nositelja ruskih putovnica od kojih su neki ispunili kriterije za međunarodnu zaštitu u Hrvatskoj. Riječ je o 17 osoba, a to je tražilo njih 8000'', pojasnio je.
Nema uputa o strožem sankcioniranju navijača
Božinović se dotaknuo i Dinamovih navijača koji su zatvoreni u Grčkoj rekavši kako nema opravdanja držati stotinu državljana toliko dugo.
''Ovo u Grčkoj se nije smjelo dogoditi. Da se postupalo po upozorenjima poslanima iz Zagreba, ništa od ovog se ne bi dogodilo'', dodao je.
Odgovarao je i na pitanja o Dinamovim navijačima koji su uhićeni zbog pjevanja ustaške koračnice te o dojmu da su stigle neke upute o odlučnijem sankcioniranju takvog ponašanja.
''Ne bih rekao da se nije i prije sankcioniralo, ali činjenica jest da se nanizalo više tih utakmica pa je problematika prisutnija u medijima. Nema nikakvih posebnih uputa u tom smislu'', rekao je.