TRGOVAČKI sud u Pazinu potvrdio je odluku skupštine vjerovnika Uljanika kojom se razrješuje dosadašnji stečajni upravitelj Damir Majstorović te mu je naložio da novoj stečajnoj upraviteljici Mariji Ružić preda dužnost u roku od tri dana.
Sudsko rješenje uslijedilo je nakon što na izvještajnom ročištu održanom 6. rujna, država kao većinski vjerovnik s gotovo tri milijarde kuna odnosno 70 posto ukupnih potraživanja, zatražila imenovanje nove stečajne upraviteljice iako se očekivala izrada predloženog stečajnog plana ili likvidaciji tvrtke.
Zamjenica Županijskog državnog odvjetništva u Puli Nevenka Kovčalija, kao predstavnica države, zatražila je razrješenje Damira Majstorovića te imenovanje Marije Ružić iz Rijeke novom stečajnom upraviteljicom. Obrazlažući taj prijedlog, istaknula je da "smjernice za izradu stečajnog plana, koje je podnio Majstorović, ne pružaju temelje za donošenje tako važne odluke".
Taj je prijedlog prihvaćen na glasovanju vjerovnika.
Sporne smjernice
Prije smjene, bivši stečajni upravitelj Majstorović iznio je smjernice stečajnog plana u kojem je bila predloženo osnivanje novog društva Uljanik Nova u koje bi kao temeljni kapital ušla imovina Uljanika i Uljanik Brodogradilišta.
Scenarij u tom dopunjenom stečajnom planu je predviđao je i da se država i Hrvatska banka za obnovu i razvitak (HBOR) kao razlučni vjerovnici odreknu, odnosno odgode namirenje prodajom i unovčenjem četiriju brodova u gradnji te svoja razlučna prava pretvore u vlasničke udjele u Uljaniku Novom - predloženom novom društvu.
U izvješću stečajnog upravitelja Damira Majstorovića navodilo se i kako su posebno važne gradnje Uljanik 514 i Uljanik 526 jer se radi o brodovima visokog stupnja dovršenosti za koje postoji više zainteresiranih kupaca, a za koje se relativno brzo može doći do likvidnih sredstava.
Prema kalkulacijama, navodilo se u tom izvješću, završetkom gradnje Uljanik 514 ostvario bi se ostatak vrijednosti od oko 22 milijuna eura, dok bi prodajom broda razlučnim vjerovnicima pripao iznos od maksimalno 15 milijuna eura.
Bivši stečajni upravitelj isticao je da je još drastičnija razlika u slučaju gradnje Uljanik 526 gdje bi razlučnim vjerovnicima u slučaju prodaje broda u stečajnom postupku pripalo maksimalno 7 milijuna eura dok bi ostatak vrijednosti putem završetka broda kroz stečajni plan iznosio 24 milijuna eura.