Dopisnik BBC-ja iz Sjeverne Amerike Anthony Zurcher objavio je zanimljivu analizu zaokreta američke politike prema Ukrajini pod vodstvom američkog predsjednika Donalda Trumpa. Analizu prenosimo u cijelosti.
Ako je postojala ikakva sumnja u stav Donalda Trumpa o ratu u Ukrajini i američkoj podršci Kijevu, on ju je u srijedu otklonio jasnim riječima.
Napadajući Volodimira Zelenskog, koji je prije manje od tri godine dobio ovacije u američkom Kongresu zbog otpora ruskoj invaziji, američki predsjednik nazvao je ukrajinskog čelnika "diktatorom" i indirektno ga optužio za korupciju.
Sugerirao da je Ukrajina kriva za početak rata
Rekao je da Zelenski želi "zadržati priljev novca", dan nakon što je sugerirao da je Ukrajina – a ne Rusija – odgovorna za početak rata. "Zelenski bolje da brzo djeluje ili neće imati državu", napisao je Trump.
Manje od tjedan dana prošlo je otkako su Trump i ruski predsjednik Vladimir Putin razgovarali telefonom. Sada Trump ponavlja ruske narative o ratu i ukrajinskom predsjedniku. Ruski veleposlanik u Ujedinjenom Kraljevstvu Andrej Kelin pohvalio je stav američke administracije.
"Prvi put smo primijetili da oni (SAD) ne govore jednostavno da je ovo ruska propaganda i dezinformacija. Poslušali su i čuju što govorimo", rekao je Kelin za BBC.
Dramatična, ali ne i neočekivana promjena
Ova nagla promjena američke vanjske politike dramatična je, ali ne i neočekivana. Trump već godinama ide u ovom smjeru.
Njegove posljednje izjave odražavaju predsjednika koji u potpunosti kontrolira svoju stranku i koristi punu moć vlade kako bi svoju transakcijsku politiku "America First" (Amerika na prvom mjestu) pretočio u stvarnost.
Trumpov novi napad na Zelenskog uslijedio je nakon što je ukrajinski predsjednik javno odbacio američki prijedlog za pristup ukrajinskim mineralima i ostvarivanje profita iz njih.
Zelenski: Ne mogu prodati Ukrajinu
"To nije ozbiljan razgovor", rekao je Zelenski, pa dodao: "Ne mogu prodati našu državu". Trump, međutim, očito ozbiljno razmatra smanjenje američkih vojnih obveza u Europi i preusmjeravanje resursa na suzbijanje Kine.
Prije pobjede na izborima u studenom, Trump je često kritizirao količinu američke vojne pomoći Ukrajini, opisujući Zelenskog kao "najvećeg prodavača svih vremena".
Glasači koji su podržali Trumpa možda nisu pridavali veliku važnost ratu u Ukrajini ili vanjskoj politici, ali njegov stav o tom pitanju nije mu politički naštetio, iako su ga protivnici zbog toga napadali.
Njegova spremnost da ruši međunarodne norme i testira granice američke moći u svijetu odražava se i na njegovu unutarnju politiku – gdje nastoji smanjiti saveznu vladu i proširiti ovlasti predsjednika. A zasad se čini da unutar njegove stranke postoji malo interesa za suprotstavljanje.
Dio republikanaca se protivi napadu na Zelenskog
Nakon njegovih objava jučer na društvenim mrežama, nekoliko republikanskih senatora izrazilo je nezadovoljstvo. "Sigurno ne bih nazvala predsjednika Zelenskog diktatorom", rekla je senatorica Lisa Murkowski iz Aljaske.
Susan Collins iz Mainea, još jedna republikanka koja često kritizira Trumpa, rekla je da se ne slaže s njim, kao i John Kennedy iz Louisiane, koji je dodao da je Putin "gangster". Thom Tillis iz Sjeverne Karoline, koji je upravo stigao iz posjeta Kijevu, rekao je da je rat u Ukrajini "odgovornost samo jednog čovjeka na svijetu: Vladimira Putina".
No, ako je povijest ikakav pokazatelj, te riječi neće rezultirati konkretnim pokušajem da se preusmjeri Trumpova vanjska politika. Predsjednici imaju široke ovlasti u međunarodnim odnosima, a Trump već godinama jasno izražava svoj stav o Ukrajini.
Dosljedno je tvrdio da je rat u Ukrajini rezultat slabosti Bidenove administracije i obećavao da će ga lako okončati. Iako njegove ranije kritike Zelenskog nisu bile oštre kao sada, redovito je tvrdio da je ukrajinski predsjednik vješt u uvjeravanju američkog Kongresa da šalje novac njegovoj zemlji.
Složen odnos sa Zelenskim
Trumpov odnos sa Zelenskim odavno je složen. Godine 2019. opozvan je u Kongresu zbog uskraćivanja vojne pomoći Ukrajini kako bi natjerao Zelenskog da otvori istragu protiv njegova demokratskog protivnika Joea Bidena.
Zelenskijeve česte molbe za stranu pomoć, način na koji ga je američka ljevica veličala kao heroja i njegov ponekad izravan i konfrontacijski stil vjerojatno su dodatno pogoršali njegov odnos s Trumpom.
"Pomisliti da će Zelenski promijeniti mišljenje predsjednika time što ga kritizira u medijima – svi koji poznaju predsjednika reći će vam da je to grozan način za suradnju s ovom administracijom", rekao je potpredsjednik SAD-a JD Vance u nedavnom intervjuu.
Trump je nazvao Putina "genijalcem" samo par dana prije invazije
Trump je također dosljedno izražavao razumijevanje prema Putinu i ruskim stavovima. Samo nekoliko dana nakon početka invazije 2022., rekao je da je Putin "genijalac". Na summitu SAD-Rusija u Helsinkiju 2018. izjavio je da nema razloga sumnjati u Putinovo inzistiranje da Rusija nije upletena u američke izbore 2016., iako su američke obavještajne službe tvrdile suprotno.
U svom prvom mandatu Trump je imao tim u kojem su neki visoki dužnosnici, poput Johna Boltona, Mikea Pompea i Johna Kellyja, bili skeptični prema Rusiji i mogli su ublažiti njegove vanjskopolitičke impulse. Ovaj put, okružen je savjetnicima koji dijele njegove stavove – a oni koji se ne slažu s njim ili ne mogu ili ne žele mijenjati njegovo mišljenje.
Državni tajnik Marco Rubio, nekada poznat po svom čvrstom vanjskopolitičkom stavu, sada pažljivo slijedi Trumpovu liniju. Keith Kellogg, koji je bio kritičan prema Rusiji i kojeg je Trump imenovao posebnim izaslanikom za Ukrajinu, sada je isključen iz pregovora s Moskvom, dok Steve Witkoff – Trumpov predstavnik za Bliski istok i njegov bliski prijatelj – aktivno sudjeluje u pregovorima.
Republikanci snažno podržavaju Trumpa
Trump također uživa snažnu podršku unutar Republikanske stranke, što dodatno učvršćuje njegovu političku poziciju. Prema istraživanju Pew Research Centera iz veljače, samo 30% republikanaca smatra da trenutna razina američke podrške Ukrajini nije dovoljna ili je primjerena. Na početku rata taj je postotak bio 72%.
Četrdeset posto republikanaca vjeruje da podrška Ukrajini "šteti" američkoj nacionalnoj sigurnosti, dok samo 27% misli da pomaže.
Bijela kuća Joea Bidena tvrdila je da je suprotstavljanje Rusiji u Ukrajini ključno za američku sigurnost, no Trump i njegovi najbliži savjetnici svijet ne gledaju kroz ideološke sukobe, već kroz transakcije i odnose koji izravno koriste ili štete američkim interesima.
U svojoj objavi na Truth Socialu Trump je izrazio žaljenje što SAD "neće ništa dobiti zauzvrat" za podršku Ukrajini. Njegov interes za rijetke minerale u Ukrajini povezan je s njegovim planom da Bliski istok pretvori u investicijsko središte, uključujući projekt razvoja nekretnina u Gazi, kao i njegovom politikom kontrole sirijskih naftnih polja tijekom prvog mandata.
Za Trumpa, "America First" ne uključuje širenje demokracije ni angažman u udaljenim sukobima. "Rat u Ukrajini daleko je važniji za Europu nego za nas", napisao je.