Potpredsjednik vlade i ministar obrane Ivan Anušić sudjelovao je danas na sastancima u sklopu održavanja NATO summita u Den Haagu.
Ministar Anušić u izjavi za medije poručio je kako su na summitu donesene važne odluke, istaknuvši: "Nakon današnjeg završetka summita NATO saveza, jednoglasno je donesena ključna odluka o povećanju izdvajanja za obranu na ukupno 5 % bruto domaćeg proizvoda, odnosno 3,5 % plus dodatnih 1,5 % do 2035. godine. Ova odluka predstavlja značajan korak u jačanju sigurnosti i obrambene sposobnosti Europske unije i NATO saveza".
Ministar Anušić je posebno naglasio važnost učinkovitog upravljanja sredstvima, upozorivši na ozbiljan problem rasta cijena vojne opreme i naoružanja. U tom kontekstu je, odgovarajući na pitanja novinara, istaknuo kako su moguća tri smjera djelovanja kako bi se osigurala učinkovitost ulaganja: "Prvo, to je dogovor unutar NATO-a kako bi se utjecalo na obrambenu industriju. Drugo, svaka država treba razvijati vlastite sposobnosti, znanja i tehnologiju, kako bi mogla proizvoditi vlastito naoružanje i opremu. Tako će i Hrvatska proizvoditi dio vlastitog naoružanja i opreme. I treće, traženje povoljnijih opcija na drugim tržištima, izvan Europe, primjerice u Južnoj Koreji ili Indiji, gdje su cijene još uvijek konkurentne a isporuka brza."
Također, ministar je kazao kako Hrvatska ostaje posvećena ciljevima NATO saveza te da će kao odgovorna članica Europske unije i NATO saveza, ispuniti svoju obvezu ulaganja u sigurnost i obranu, istovremeno štiteći interese hrvatskih građana kroz transparentno i racionalno upravljanje sredstvima.
"Sigurnost Europe mora doći iznutra. Ne možemo očekivati da će nas uvijek netko braniti preko Atlantika. Vrijeme je da preuzmemo odgovornost", zaključio je ministar Anušić.
U završnoj deklaraciji koju su jednoglasno usvojili čelnici 32 države članice NATO-a navedeno je: "Ujedinjeni, suočeni s dubokim sigurnosnim prijetnjama i izazovima, posebno dugoročnom prijetnjom koju Rusija predstavlja euroatlantskoj sigurnosti i trajnom prijetnjom terorizma, saveznici se obvezuju ulagati 5 % BDP-a godišnje u temeljne obrambene potrebe, kao i u obrambene i sigurnosne izdatke do 2035. godine kako bi osigurali svoje individualne i kolektivne obveze, u skladu s člankom 3. Washingtonskog ugovora."
"Ponovno potvrđujemo našu čvrstu predanost kolektivnoj obrani, kako je utvrđeno u članku 5. Washingtonskog ugovora – da je napad na jednog napad na sve. Ostajemo ujedinjeni i nepokolebljivi u svojoj odlučnosti da zaštitimo naših milijardu građana, branimo Savez i čuvamo našu slobodu i demokraciju", navodi se u Deklaraciji.
Također, u Deklaraciji se navodi da se obveza od 5 % BDP-a sastoji od dvije kategorije ulaganja u obranu - 3,5 % godišnje za temeljne obrambene zahtjeve za postizanje ciljeva NATO-a o vojnim sposobnostima i 1,5 % koji se odnosi na zaštitu kritične infrastrukture, osiguranje civilne spremnosti i otpornosti, pokretanje inovacija i jačanje obrambene industrijske baze.
Saveznici su u Deklaraciji potvrdili obvezu trajne podrške Ukrajini, te će u tu svrhu prilikom izračuna obrambenih izdataka saveznika uključiti izravne doprinose ukrajinskoj obrani i njezinoj obrambenoj industriji.
Na kraju, dogovoreno je da će se sljedeći NATO summit držati 2026. godine u Turskoj, a nakon toga u Albaniji.