Amerikanci tvrde da je raspoređivanje vojske na Bliskom istoku obrambene prirode

Foto: EPA

Sjedinjene Države raspoređuju dodatnu vojnu moć na Bliskom istoku kao obrambenu mjeru s ciljem smirivanja napetosti u regiji, rekao je danas dužnosnik Bijele kuće.

Regionalne napetosti porasle su nakon atentata na Ismaila Haniju, vođu palestinske islamističke skupine Hamas, u srijedu u glavnom gradu Irana Teheranu, dan nakon što je u izraelskom napadu na glavni grad Libanona Bejrut ubijen Fuad Šukr, viši vojni zapovjednik iz libanonske skupine Hezbolah. Obje grupe podržava Iran.

Sve su veći strahovi da bi rat Izraela protiv palestinskih militanata u Gazi, koji je započeo prošlog listopada, mogao eskalirati u širi bliskoistočni sukob. Iran i Hamas okrivili su Izrael za ubojstvo Hanije te su s Hezbolahom najavili osvetu. Izrael nije preuzeo ni odbacio odgovornost za taj čin.

Pentagon je u petak priopćio da će rasporediti dodatne borbene zrakoplove i mornaričke ratne brodove u regiji.

"Cilj je smiriti strasti u regiji"

"Opći cilj je smiriti strasti u regiji, odvratiti od napada, obraniti se od njih i izbjeći regionalni sukob", rekao je Jonathan Finer, zamjenik savjetnika Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće, u CBS-ovoj emisiji Face the Nation.

Sjedinjene Države i Izrael pripremaju se za svaku mogućnost, dodao je Finer.

U travnju se sukob zamalo pretvorio u regionalnu buktinju, rekao je Finer, kada je Iran pokrenuo napad na izraelski teritorij bespilotnim letjelicama i projektilima, nakon izraelskog napada na iranski konzulat u sirijskom glavnom gradu Damasku 1. travnja, u kojem je ubijeno sedam časnika Islamske revolucionarne garde.

Sjedinjene Države žele biti spremne ako do takve situacije ponovno dođe, dodao je Finer.

Američki predsjednik Joe Biden jučer je izrazio nadu da će Iran odustati od napada unatoč prijetnjama da će osvetiti Hanijino ubojstvo.

Zapadne zemlje pozvale građane da napuste Libanon

Sjedinjene Države pozvale su u srijedu svoje građane koji žele napustiti Libanon da smjesta počnu s planiranjem putovanja. "Ne radi se o predviđanju budućih događaja. Radi se o mudrom planiranju za njih i za našu vladu", rekao je Finer na CBS-u.

Britanska vlada također je savjetovala svojim državljanima da napuste zemlju. Kanada je poručila svojim građanima da izbjegavaju putovanja u Izrael, rekavši da je sigurnost ugrožena regionalnim sukobom. Francuske vlasti pozvale su svoje građane u Iranu i Libanonu da napuste te zemlje zbog opasnosti od vojne eskalacije na Bliskom istoku.

Hanijina smrt bila je jedno u nizu ubojstava visokih Hamasovih dužnosnika u ratu u Gazi. Osim što je prema ministarstvu zdravstva Gaze u ratu život izgubilo gotovo 40.000 Palestinaca, ovim je ubojstvom narasla zabrinutost da se sukob u Gazi pretvara u širi bliskoistočni sukob.

Hamas priopćuje da je započeo "širok proces konzultacija" za odabir novog vođe koji će zamijeniti Haniju, koji je djelovao kao lice međunarodne diplomacije te skupine.

Nasilje ne jenjava u Palestini

Sjedinjene Države i međunarodni partneri, uključujući Francusku, Britaniju, Italiju i Egipat, održavaju diplomatske kontakte nastojeći spriječiti daljnju regionalnu eskalaciju.

Jordanski ministar vanjskih poslova Ajman al-Safadi otputovao je u nedjelju u Iran u rijetki posjet kako bi sa svojim kolegom razgovarao o razvoju situacije u regiji, izvijestili su iranski državni mediji.

Nasilje se nastavilo i u nedjelju na palestinskim područjima.

Najmanje 25 Palestinaca u nedjelju je ubijeno, a nekoliko ih je ozlijeđeno u izraelskom napadu na dvije škole koje su pružale utočište raseljenom stanovništvu u blizini grada Gaze, objavila je službena palestinska novinska agencija WAFA.

Još jedan udar pogodio je šator unutar bolničkog kompleksa u središnjoj Gazi, usmrtivši najmanje petero ljudi, rekli su zdravstveni dužnosnici Gaze, nakon što je još jedan krug pregovora završio bez rezultata. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.