Amerika je Rusiji zaprijetila napadom. Evo što stoji u pozadini

Foto: EPA

AMERIČKA veleposlanica u NATO-u, Kay Bailey Hutchison, izazvala je diplomatski incident izjavom o ruskom raketnom programu koja je shvaćena kao prijetnja američkim preventivnim napadom. 

>> SAD zaprijetio Rusiji vojnim napadom: "Upozoreni su"

Rusija mora zaustaviti svoj tajni razvoj zabranjenog sustava krstarećih raketa, kojim krši hladnoratovski sporazum o nuklearnom oružju, ili će ih Sjedinjene Države pokušati uništiti prije nego što postanu operativne, izjavila je Hutchison.

Naime, prema ovom Sporazumu o nuklearnim snagama srednjeg dometa, SAD i Sovjetski Savez, odnosno njegova nasljednica Ruska Federacija, obvezali su se da neće razvijati  projektile srednjeg dometa koji mogu nositi nuklearno oružje. U slučaju Rusije, takvi projektili mogli bi pogoditi europske zemlje, ali i Aljasku. 

Zaharova: Znaju li Amerikanci da plaćaju diplomate koji se ponašaju tako agresivno?

Upitana što bi SAD mogao učiniti u vezi nove klase ruskih projektila, Hutchison je jučer rekla: "Protumjere bi bile da uništimo te projektile koji su u razvoju, čime Rusija krši sporazum." Hutchison je kasnije istog dana na Twitteru pokušala objasniti, odnosno ublažiti svoju prijeteću izjavu, tvrdeći da "nije govorila o preventivnom udaru na Rusiju".

No diplomatska šteta već je bila učinjena, piše Washington Post, a Moskva je već odgovorila Washingtonu, ne birajući riječi.

"Imamo dojam da ljudi koji iznose takve tvrdnje nisu svjesni stupnja svoje odgovornosti i opasnosti od agresivne retorike. Tko je dao ovlasti ovoj gospođi da iznosi takve optužbe? Američki narod? Znaju li obični Amerikanci da iz svojih džepova plaćaju takozvane diplomate koji se ponašaju tako agresivno i destruktivno?", obrušila se glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova Mara Zaharova, i inače poznata po svojoj žestokoj retorici prema Washingtonu, na američku diplomatkinju.

Rusija poriče da uopće krši navedeni nuklearni sporazum. 

I Amerikanci i Rusi se boje projektila druge strane koje ne bi mogli oboriti

Hutchison je pak rekla sljedeće: "Pitanje je bilo što bismo napravili ako se ovo nastavi do točke gdje znamo da su oni (Rusi) u stanju lansirati zabranjene projektile. A tada bismo razmotrili našu sposobnost da uništimo projektil koji može pogoditi bilo koju od naših (NATO) zemalja u Europi i pogoditi Ameriku u Aljasci." Trenutno su američke sposobnosti obaranja ovakvih projektila vrlo ograničene.

Rusija i sama optužuje SAD da krši nuklearni sporazum svojim raketnim štitom Aegis Shore u Rumunjskoj i sličnim štitom koji je još u fazi postavljanja u Poljskoj. 

Rusija se odavno boji da bi američki raketni štitovi mogli biti iskorišteni za preventivni napad na ruski nuklearni arsenal, primjerice krstarećim projektilima Tomahawk, a čini se da je izjava Hutchison samo produbila njihove strahove. SAD pak tvrdi da ovi raketni sustavi lansiraju samo projektile za presretanje SM-3, koji nisu zabranjeni sporazumom.

Pentagon je u međuvremenu počeo s pripremama za postavljanje vlastitih zabranjenih krstarećih projektila u slučaju da sporazum propadne. Sporazum inače zabranjuje proizvodnju, testiranje i upotrebu projektila srednjeg dometa, ali ne i njihovo istraživanje i razvoj.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.