Desno-populistička Alternativa za Njemačku (AfD) dobila je donaciju u milijunskoj vrijednosti, a ovaj put se radi o imovini iz nasljedstva privatne osobe, javljaju njemački mediji. Prema financijskom izvješću stranke, AfD je naslijedio gotovo šest milijuna eura od jedne umirovljenice iz Berlina, a istodobno su AfD-u prepisane dvije kuće u vrijednosti od preko četiri milijuna eura.
Nedavno je AfD dobio i preko dva milijuna eura od nekadašnjeg dužnosnika Slobodnjačke stranke Austrije (FPÖ) Gerharda Dinglera. Tu se, međutim, nije radilo o novcu, nego o poklonu u obliku predizbornih plakata. Od raspada aktualne vlade početkom studenoga porastao je broj donacija za sve parlamentarne stranke u Njemačkoj.
Prema posljednjem financijskom izvještaju iz 2023., vidljivo je da je AfD u odnosu na godinu dana prije povećao svoj imetak s 23 na 38 milijuna eura. CDU i FDP, stranke koje tradicionalno slove kao stranke imućnijih i poduzetnika, zabilježile su porast broja donacija otkako su raspisani prijevremeni parlamentarni izbori za 23. veljače.
Velik rast popularnosti AfD-a
Po popularnosti prema anketama i dalje vodi demokršćanska Unija CDU/CSU i njezin kancelarski kandidat Friedrich Merz s oko 30 posto glasova. Na drugom mjestu je AfD s oko 20 posto, iza kojeg slijede SPD i Zeleni s oko 15 posto.
AfD se zalaže za prekid suradnje s eurozonom te se protivi euru i zalaže za ponovno uvođenje nacionalne valute. Žestoki su protivnici imigracije, pogotovo useljavanja muslimana. Stranka se protivi i istospolnim brakovima iako se Weidel deklarirala kao lezbijka. Ne priznaju da su ljudi utjecali na klimatske promjene.
Stranka se protivi sankcijama Rusiji i slanju pomoći Ukrajini, a odnedavno je promijenila svoj odnos prema Izraelu - koji sad kritizira. Čelnici stranke su više puta optuživani za antisemitske izjave i za korištenje slogana koji podsjeća na onaj koji su koristili nacisti.
AfD-u je potpora porasla nakon usvajanja ksenofobnih i islamofobnih stavova poslije izbjegličke krize 2015. Nastavila je zauzimati ekstremno desna stajališta, zbog čega su neki članovi i ogranci bili pod istragom uslijed protuustavnih aktivnosti.