Zaustavite Šamila!

Foto: YouTube

KOMANDIR Šamil ne smije na internet.

To je mjera opreza koje se dosjetilo Županijsko državno odvjetništvo u Splitu, nakon što je policija privela Trogiranina Damira Mamića (41) zbog njegova revolucionarnog videa na Youtubeu kojim je navodno uznemiravao javnost i pozivao na terorizam.

Komandiru iz dnevnog boravka zabranjena je uporaba računala i drugih sredstava komunikacije za pristupanje internetu, te služenje Facebookom. Da ne bi slučajno opet pozivao na rušenje banaka, policijskih postaja i šiptarske mafije.

Mjera zvuči tako jednostavno, a zapravo je suluda.

Pošta, telegraf, telefon...

Šamilu su zabranili komunikaciju putem interneta, ali što je s ostalom komunikacijom? Smije li on telefonirati, izlaziti među ljude, lijepiti plakate, slati huškačka pisma, širiti svoju propagandu mimo interneta? Jesu li mu možda zabranili korištenje smartfona i osudili ga na Nokijinu "ciglicu"? I jesu li pritom obavijestili sve internet providere da odbiju njegov zahtjev za priključkom?

S druge strane, nije jasno kako se ta mjera uopće misli provesti. Kako policija misli kontrolirati njegovu komunikaciju 24 sata dnevno, tijekom koje on mora raditi pomoću računala i putem interneta obavljati svakodnevne poslove putem interneta. A ako mu baš zagusti, kupit će mobilni internet na kiosku ili će otići kod svog revolucionarnog druga i izdati mu zapovjed da na svom računalu - bez Šamilovih otisaka prstiju - izvršava sve one rušilačke akcije kojih se komandir bude dosjetio.

Ili će drug Šamil jednostavno otići u internet cafe ili u knjižnicu. Osim ako ga tamo ne zaskoče uvijek budne knjižničarke.

Krše se ljudska prava

No, pored svega toga, postavlja se još jedno važno pitanje: krše li se ovom mjerom Mamićeva ljudska prava - pravo da se informira, obrazuje, zabavlja, da normalno radi i normalno živi?

Šamilu se ovime zabranjuje praćenje vijesti na portalima i na internetu, ne smije guglati ni koristiti tražilice, ne smije igrati igrice na internetu, ne smije kupovati preko interneta, plaćati račune preko e-bankarstva, primati ni slati mailove. Drugim riječima, jednim potezom pera Damir M. katapultiran je u srednji vijek. Ili u Sjevernu Koreju.

Mogao bi se pretvoriti u Bin Ladena u pećinama Mosora.

Svećenicima oltari

Mjera je, kao što se vidi, suspektna na više razina. Neće osujetiti eventualne terorističke planove samozvanog revolucionara, ali će zato ograničiti njegova građanska i ljudska prava, koja još uvijek ima s obzirom da nije ni optužen ni osuđen. Tek opomenut.

Ona, međutim, otvara još jednu perspektivu. Naime, ako je Damiru Mamiću zabranjeno korištenje interneta zato što je njime širio uznemirujuće poruke, hoće li onda svećenicima biti zabranjen izlazak na oltar s kojeg šire mržnju i pozivaju na oružani ustanak? Hoće li im biti zabranjeno gostovanje na javnoj televiziji, komuniciranje s novinarima, odlazak na javne tribine...?

Možemo ići još dalje. Hoće li novinarima koji huškaju, lažu i cenzuriraju biti zabranjen rad u medijima? Hoće li političarima koji su lagali, ukrali ili prevarili biti zabranjeno bavljenje politikom? A strankama koje su uništile državu biti onemogućen izlazak na izbore?

Tko sve uznemiruje javnost?

Šamilov video do trenutka kad je skinut pogledalo je negdje oko tisuću ljudi. Više bi ljudi tu njegovu poruku čulo da je izašao na splitsku rivu u subotu ujutro i urlao pet minuta s nekog štekata. Nakon toga bi mu vjerojatno zabranili ponovno šetanje rivom, ali sigurno bi dobio više pažnje.

Kao što su je dobili oni koji su na splitskoj Rivi 2001. godine pred sto tisuća ljudi slali poruke koje su također uznemiravale javnost, pa nikome od njih nije nakon toga bilo zabranjeno da se ponovno obrate građanima. Pa čak ni da izađu na Rivu.

Dapače, došli su na vlast.

Šamil sigurno neće doći na vlast, ali će nam zato pokazati kako se to u 21. stoljeću može živjeti bez interneta. Bit će to njegov doprinos narodnoj revoluciji.

 > Ostale komentare autora pročitajte ovdje  

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.