Zašto se to skriva: Europska unija nam je još 2006. godine odbila podjelu na dvije regije



DG REGIO  Opća uprava za regionalnu politiku Europske unije u rujnu 2006. godine odbila je hrvatski prijedlog da Hrvatska bude podijeljena na dvije statističke regije. Godinu dana kasnije 2007. godine Državni zavod za statistiku je na prijedlog Eurostata, izradio statističku klasifikaciju na tri regije.

Župan Čačić 2007. godine, govorio kao danas slavonski župani, htio i referendum!

Štoviše, u travnju 2007. godine na temelju ustroja na tri regije, varaždinsko Županijsko poglavarstvo gdje je stolovao Radimir Čačić odlučilo je raspisati čak i referendum hoće li ta županija biti svrstana u Sjeverozapadnu regiju zajedno sa Zagrebom.

"Mogli bi izgubiti i do 30 milijuna eura EU potpora ako budemo zajedno sa Zagrebom", govorio je tada župan Čačić danas prvi potpredsjednik Vlade Zorana Milanovića. Referendum na kraju nije raspisan, a prije mjesec dana iz ureda ministra regionalnog razvoja Branka Grčića i ministrice vanjskih poslova Vesne Pusić puštena je službena informacija kako će se Hrvatska dijeliti na dvije regije jer je to "jedino moguće" i "najoptimalnije za izvlačenje novca iz EU fondova".

Podsjetimo kako se župani u Slavoniji protive podjeli na dvije regije jer bi temeljem regionalizacije Slavonija mogla biti najviše zakinuta jer ujednačeni razvoj Slavonije u istoj regiji sa Zagrebom nije moguć. Koriste se gotovo iste riječi koje je Čačić izrekao 2007. godine kao župan.


No, kako je zapravo došlo do obrata? Naime, ne treba zaboraviti da je Plan 21 nosio u sebi podjelu na pet regija, odnosno još u prosincu prošle godine čelnici tadašnje oporbe a današnja vlast javno je zagovarala podjelu na pet regija. Potpredsjednik Vlade Grčić probao je u današnjem izdanju Novog lista objasniti u čemu se zapravo radi.

"Genijalno" rješenje: Prebacili Karlovac u Kontinentalnu regiju

"Prelaskom Karlovačke županije iz Jadranske u Kontinentalnu Hrvatsku nesrazmjer u broju stanovnika između dvije regije još se povećao, a ovaj put je DG Regio ipak odobrio tu podjelu", rekao je Grčić naravno ne spominjući Plan 21 i podjelu na pet regija.

No, zanimljivo je da se danas nitko od vlasti ne sjeća vlastitih opaski i kritika na računa podjele na dvije regije već se ona servira kao sjajno rješenje. O Zagrebu koji bi isisao većinu novca iz Eu fondova danas nitko ne govori. Kada se i spomene problem Zagreba unutar kontinentalne Hrvatske sadašnja aktualna vlast svjesno obmanjuje Hrvatsku javnost predstavljajući rješenje Zagreba kao samostalne statističke jedinice - nemogućom. 

Slovaci mogu, Hrvati ne znaju kako

"Istina je da smo razmatrali i ispitivali više varijanti, pa i tu da Grad Zagreb bude izdvojena regija. No, to nije bilo moguće jer da bi regija bila samostalna, mora imati najmanje 800.000 stanovnika. Kako prema posljednjim podacima Zagreb nije ispunjavao taj uvjet, morali smo ići na druge opcije", rekao je potpredsjednik Grčić prije dvadesetak dana.

No to ne može biti istina. Primjerice Bratislava ima 622,706 i samostalna je regija. No, to je Slovačka a tamo vlada neka sasvim druga Vlada.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.