Zapadna Afrika poligon za ispitivanje triju lijekova protiv ebole

Foto: Hina

MEĐUNARODNA medicinska organizacija Liječnici bez granica (MSF) u četvrtak je priopćila da u zapadnoj Africi pokreće klinička ispitivanja triju lijekova za ebolu.

U ispitivanjima će sudjelovati dragovoljni pacijenti, a počet će u prosincu na dva mjesta u Gvineji i jednom, vjerojatno u Liberiji. Rezultati se očekuju najkasnije u ožujku.

MSF je obznanio da će organizirati testiranja antivirusnih lijekova Favipiravira i Brincidofovira te dva tretmana u kojima se koristi krv i krvni serum osoba koje su preživjele ebolu zbog antitijela koja sadrže.

Ti su tretmani odabrani za testiranje zato što bi bili dostupni za primjenu na pacijentima čim testiranja pokažu pozitivne rezultate, rekla je koordinatorica MSF-a za ebolu Annick Antieres, dodavši da je cilj značajno smanjiti stopu smrtnosti u roku od 14 dana.

U testiranja su uključene i međunarodne znanstvene institucije te Svjetska zdravstvena organizacija.

Liberija ukinula izvanredno stanje

Predsjednica Liberije Ellen Johnson Sirleaf objavila je u četvrtak da ukida izvanredno stanje uvedeno u kolovozu u sklopu borbe protiv epidemije ebole i upozorila da "borba nije završila".

"Informirala sam čelnike skupštine da neću tražiti produženje izvanrednog stanja", određenog 6. kolovoza, rekla je Sirleaf u izjavi objavljenoj na radiju i televiziji i dodala da je noćni redarstveni sat pomaknut za jedan sat, od ponoći do 6 ujutro.

Uz više od polovice od oko 5.100 umrlih od epidemije u zapadnoj Africi, Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) je ocijenila da je Liberija ebolom najpogođenija zemlja, ali da se širenje virusa bitno usporilo u posljednjih mjesec dana.

"Završetak izvanrednog stanja ne znači da je borba protiv ebole završila", rekla je predsjednica Sirleaf.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.