Foto: Hina
NA PITANJE treba li Hrvatska promijeniti zastavu odgovorilo je više od 15 tisuća čitatelja Indexa, a rezultati ankete sugeriraju da većina njih nije sklona ideji o novom dizajnu.
Možda očekivano, anketa je pokazalo da značajan broj Hrvata pitanje stijega doživljava emocionalno, o čemu svjedoči dobar dio komentara na Indexovom forumu i Facebooku. Dio čitatelja samu anketu prihvaća kao provokaciju i Index optužuje i osuđuje za izdaju, poticanje razdora i slično.
"E oko čega se ljudi bakcu ,koji su to malo reci debili ,zašto mijenjati zastavu ,najljepša je kaka je ,i ne treba je mijenjati ,i naša je šahovnica prepoznatljiva u svijetu ,gdje god da dodes u svijetu nosi majicu sa šahovnicom znati ce da si iz hrvatske," komentirao je David Barić, ističući zapravo istu ideju kao i Boris Ljubičić koji također misli da je šahovnica daleko najpoznatiji simbol Hrvatske u svjetskim razmjerima.
> Novi Zeland mijenja zastavu, treba li i Hrvatska?
Ako je suditi prema komentarima, značajan broj Hrvata aktualni stijeg povezuje s Domovinskim ratom, Tuđmanom i stvaranjem države, što pak podrazumijeva snažan emocionalni naboj kojeg rado potpiruju i ljevica i desnica. Emotivno i racionalno rijetko idu jedno s drugim, pa se i ovom slučaju ponovio scenarij s registarskim pločicama, čija je modernizacija propala zbog razumljive, ali i ograničavajuće percepcije.
"Nema šanse"
"Za tu su zastawu glawe padale i mogle bi opet niko nema prawo ju mjenjati ALO GLUPANI TO JE SWETINJA," napisao je ilustrativno na Facebooku Ivan Mađar čije stajalište na Indexovom forumu potkrjepljuje korisnik "treble2" rečenicom: "ma nema šanse....pesničari to nedaju iako onaj dio grba kruna je skroz netočan. biti ćemo zadnja nacija koja mijenja zastavu."
Iako u manjem broju, dio komentatora se uspješno fokusirao na formu i sadržaj dizajna, pa su ponuđena i konkretna mišljena o "kičastom grbu", "prepoznatljivosti kockica", "heraldici" i drugim potencijalnim polazištima za promjenu stijega.
Rasprava je dakle žustra, iako pomalo skučena u dobro nam poznatim "dualističkim okvirima", pa se čini da će pitanje promjene dizajna barjaka još neko vrijeme ostati u kraljevini nacionalnih podjela, pa čak i mržnje.
"Ne treba se oko toga svađati. Zastava treba biti jednostavna, treba izbjeć kič i Bog te veselio. Recimo, što fali japanskoj zastavi? Bez puno filozofiranja. Sve jedno, kada stranac vidi zastavu, ne razmišlja o povijesti te zemlje, niti ga ne zanima za vrijeme kojega bana ili kojega poglavnika je izgledala ovako ili onako," napisala je na Indexovom forumu korisnica "aktivna".