Foto: Hina
SINDIKAT hrvatskih učitelja (SHU) prosvjedovao je danas na Markovu trgu protiv teškog stanja u prosvjeti i daljnjeg smanjivanja prava zaposlenika u osnovnom školstvu. Razlog prosvjeda je sveopće nezadovoljstvo statusom i pravima zaposlenih u osnovnoškolskom sustavu.
Pozvali Vladu da se ne igra s budućnošću zemlje
Predsjednica SHU Sanja Šprem ustvrdila je da su prosječne plaće u prosvjeti najniže među 19 javnih djelatnosti, te prozvala Vladu da gazi njihova ljudska i radnička prava i dostojanstvo, izbjegava ispunjavanje ugovornih obveza, raskida kolektivne ugovore i marginalizira sindikate.
Pozvala je Vladu da se ne igra s budućnošću zemlje, jer "ako misle da je obrazovanje skupo, vidjet će koliko tek košta glupost i neznanje".
S druge strane, Vlada nekima oprašta porezne dugove i daje veća prava, a na prosvjetarima štedi i poziva ih na strpljenje, istaknula je Šprem obraćajući se skupini od više stotina prosvjednika.
Svjesni smo nužnosti provedbe reformi, ali njihov teret trebamo jednako podnijeti svi, poručila je pozvavši Vladu da to pokaže svojim primjerom. Vratite nam vjeru u politiku, reforme i dijalog, demokratsku kulturu i toleranciju, iskrene namjere i poštenje, dokažite da ste za to sposobni, poručila je Šprem.
Jovanovića optužili da im je zajedno s Linićem "zabio nož u leđa i na njega još objesio kaput"
Predsjednik Matice hrvatskih sindikata Vilim Ribić optužio je vlast da vodi lošu ekonomsku politiku i ne zna voditi državu, nemoćna je i laže, pa joj treba poručiti neka položi račune biračima i ode. Kada se problemi ne mogu rješavati za stolom, moraju na ulici. Svrha je prosvjeda pritisak na vlast pa trebaju biti što masovniji, kazao je Ribić.
Predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Branimir Mihalinec ocijenio je politiku prema obrazovanju rušilačkom i pozvao sindikalce na zajedničke akcije i prosvjede, jer "ne smiju dopustiti uništavanje budućnosti".
Predsjednik Sindikata obrazovanja EU 21 Dalimir Kuba optužio je ministra znanosti, obrazovanja i sporta Željka Jovanovića da im je otkazivanjem kolektivnog ugovora zajedno s ministrom financija Slavkom Linićem "zabio nož u leđa i na njega još objesio kaput". Jovanoviću je poručio "neka idu on i njegov prijedlog novog kolektivnog ugovora" i "neka si ga poždere".
Prosvjednici su nosili transparente s porukama "Gdje je nestala zemlja znanja?", "Obilje riječi - nedostatak djela", "Upropaštena prosvjeta - Hrvatska pokrenuta u ponor", "Rane od rezova u obrazovanju nikada ne zacjeljuju" i dr.
Prosvjednici su najavili da je to samo prva u nizu akcija koje će uslijediti, te se nakon završetka prosvjeda mirno razišli.
Jovanović: Svatko ima pravo prosvjedovati
Ministar znanosti obrazovanja i sporta Željko Jovanović komentirao je današnji prosvjed Sindikata hrvatskih učitelja riječima da je Hrvatska slobodna zemlja, pa svatko tko smatra da mu je neko pravo povrijeđeno ima pravo prosvjedovati, tako i učitelji iako njihov socijalni dijalog i dalje traje.
Sastao sam se s predstavnicima sindikata u cijelom sustavu obrazovanja i znanosti, od osnovnog, preko srednjoškolskog do visokog obrazovanja. Vlada je jučer pokrenula postupak pregovora o Granskim kolektivnim ugovorima tako da nikakav razlog za prosvjed u tom smislu ne postoji. Učitelji nisu ništa izgubili. Njihova su prava jednaka kao što su bila i prije šest mjeseci, kazao je Jovanović prilikom otvaranja sportske dvorane u splitskoj Obrtno-tehničkoj školi.
Vlada želi da se Granski kolektivni ugovori usklade s Temeljnim kolektivnim ugovorom i da se pregovara samo o dodacima na plaće tako da dodaci budu ujednačeni, kako za osnovne i srednje škole, visoko obrazovanje i znanost tako i za sve zaposlene u državnoj službi i javnom sektoru. Svima će biti omogućeno, nastavio je ministar Jovanović, da imaju ista prava sukladno mogućnostima hrvatske države.
Upitan da prokomentirao zašto se uvijek štedi na "ljudima koji nam uče djecu" Jovanović je odgovorio da na njima nitko ne štedi.
"Stavimo brojke na stol. Od kada je ova Vlada preuzela upravljanje državom, jedini kojima su plaće u sustavu javnog sektora rasle bili su učitelji i nastavnici. Znamo da su plaće male i da bi trebale biti veće, ali da bi bile veće moraju rasti proizvodnja i BDP, moramo imati više novaca da bi ga onda mogli više i podijeliti", odgovorio je Jovanović i dodao kako trenutačno novca nema jer je državni proračun u proceduri prekomjernog deficita.
"Moramo smanjivati sveukupne troškove, ali to ne znači da se štedi na obrazovanju i znanosti. Proračun mog ministarstva stalno raste i nije točno da se na učiteljima štedjelo ako je proračun za plaće svake godine bio veći kao i ulaganje u obrazovanje i znanost.
Idućih tjedana bit će raspisan natječaj za zapošljavanje 250 novih znanstvenih novaka. Ove godine je 30 znanstvenih novaka i 130 viših asistenata pred izlaskom iz sustava, a istovremeno jednaki broj odlazi u mirovinu, rekao je Jovanović kazavši kako su priče o slabo plaćenim "ljudima koji nam uče djecu" paušalne, neutemeljene i nekorektne.
Regionalizaciju i smanjenje broja ureda državne uprave sa dvadeset na pet, Jovanović je komentirao kazavši kako se stalno ponavlja da u Hrvatskoj ima previše birokracije, te da bi trebalo smanjiti državni aparat.
Odluka Vlade ide u tom smjeru, jer će se na taj način smanjiti troškovi, ali istovremeno osigurati da građani imaju bolju i kvalitetniju uslugu.
Dodao je kako je osnovni cilj odluke osigurati građanima veću dostupnost državne uprave, da bude kvalitetnija i bolja, pri čemu županije ne gube niti jednu od svojih dosadašnjih ovlasti.