U BiH raste strah od cijepljenja djece

Screenshot: Al Jazeera/YouTube

PROŠLO je deset dana no još uvijek nema službenog objašnjenja za nuspojave zabilježene kod 13 učenika sarajevske Srednje medicinske škole koje je izazvalo cijepljenje protiv tetanusa.

Slučaj je dodatno pospješio strah kod roditelja u BiH koji sve češće odlučuju ne cijepiti djecu iako stručnjaci uporno ponavljaju da razloga za bojazan nema.

Novinarka Al Jazeere je porazgovarala s Aidom Spahić, majkom koja je prestala s cijepljenjem svoje djece nakon, kako kaže, za nju najbolnijeg iskustva u životu.



"Moj mlađi sin je tada imao tri i po godine. Primio je to cjepivo, rekli su mi nema nikakve reakcije, može se desiti blaga temperatura od 37 stupnjeva. Nakon dva sata od primanja tog cjepiva dobio je temperaturu od 40 stupnjeva. Tri dana nismo znali što je. Stavimo čepić, padne dva sata i onda se ponovo vraća. Završio je u bolnici…", rekla je Spahić o cijepljenju svog sina protiv MRP-a, odnosno zaušnjaka, ospica i rubeole.

Pet dana nakon cijepljenja, kod dječačića je ustanovljena gnojna angina, no Spahić kaže kako nije tražila krivca već samostalno donijela odluku.

"Nisam protiv cijepljenja da ne treba djecu nikako cijepiti, postoje bolesti protiv kojih se moramo cijepiti, samo se treba obratiti pažnja da se dobro ispita ono što se uvozi u našu zemlju", rekla je.

Zabrinjavajući trend


Stručnjaci ocjenjuju da smanjena stopa procijepljenih još nije alarmantna, ali je trend sam po sebi zabrinjavajući.

"Ja tvrdim svojom čašću i životom da je cijepljenje nužno i neizbježno", ističe za Al Jazeeru dr. Fahrudin Kulenović, nekadašnji koordinator cijepljenja u bivšoj Jugoslaviji.

Njegovo upozorenje stiže u trenutku kad Sarajevo bilježi novu epidemiju ospica. Prema podacima Federalnog zavoda za javno zdravstvo od ukopnog broja oboljelih gotovo 70 posto nije bilo cijepljeno.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.