Foto: Matica Sindikata
"Smatrajući da provođenje outsourcinga u javnom i državnom sektoru predstavlja veliki problem koji će imati dalekosežne štetne posljedice po radnike, radna mjesta i kvalitetu pružanja usluga u navedenim sektorima, moramo provesti ovu akciju prikupljanja potpisa građana i na taj način pokušati inicirati raspisivanje referenduma za donošenje zakona protiv outsourcinga u javnom i državnom sektoru. Ishod ove akcije u konačnici će ovisiti o vašem angažmanu te o angažmanu naših članova i volontera koji će biti spremni prikupljati potpise građana na za to predviđenim mjestima. Više informacija dostupno je u letku o outsourcingu", stoji u proglasu Sindikata povodom ove akcije.
Pozivaju se tako svi zainteresirani građani da se odazovu pozivu i pomognu u ovoj akciji. Mjesto i vrijeme volontiranja na štandovima nastojat će se prilagoditi prema mjestu rada i stanovanja te radnog vremena svakog volontera.
Ovdje možete preuzeti obrazac prijavnice za volontiranje.
Popise s imenima volontera, osobnim podacima i brojem mobitela treba dostaviti sindikalnim povjerenicima na ustanovi ili direktno Tajništvu Matice na e-mail tajnistvo@matica-sindikata.hr najkasnije do srijede, 4.6.2014. u 9 sati.
Detaljnije o ovoj vrlo aktualnoj temi bilo je riječi na okruglom stolu pod nazivom "Što je to outsourcing i što znamo o planovima Vlade za 26.500 zaposlenika javnih i državnih službi", organiziranom od strane Matice hrvatskih sindikata.
Mihalinec: Privatna šapa na javni sektor
" Vlada je odluku donijela na političkoj razini a da nije nikoga pitala, nemaju analize, a kamoli podatke o mogućim posljedicama, što je još jedna potvrda da Vlada donosi odluke o kojima nema pojma", ustvrdio je predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Branimir Mihalinec poručivši da je outsourcing prvi korak u stavljanju privatne šape na javni sektor.
Stipić: 100 tisuća izravnih žrtava
Predsjednik Sindikata zaposlenika u hrvatskom školstvu Preporod Željko Stipić rekao je da bi outsourcing proizveo 100.000 izravnih žrtava, a to su zaposleni u neosnovnim djelatnostima u javnom sektoru i njihove obitelji, dok bi neizravne žrtve bili svi građani koji bi imali lošije škole, bolnice, učeničke domove i javnu uslugu.
Kao primjer apsurdnosti Vladine odluke spomenuo je podatak da plaća spremačice iznosi oko 2.500 kuna, u javnom sektoru zaposleno ih je 7.500, pa kada bi i sve one dobile otkaz uštedjela bi se beznačajna i minorna sredstva. Spremačice, kuharice i domari u našim su školama i domovima više od toga - oni brinu o djeci, često im se povjeravaju, znaju što smiju, a što ne smiju jesti, kaže Stipić.
Avberšek: Privatluk nećemo dopustiti
"Privatluk" u javnom sektoru nećemo dopustiti, poručila je predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi Spomenka Avberšek. Navodeći kao primjer lošeg outsourcinga pranje i peglanje u zagrebačkoj bolnici Sestara milosrdnica, istaknula je da je s 3,5 kuna po kilogramu rublja nakon outsourcinga pranje poskupjelo na 7,5 kuna. Nezamislivo joj je da u toj bolnici 5400 obroka dnevno priprema privatna tvrtka, kaže Avberšek.
Kuhar: Politička dodjela poslova
Glavni tajnik Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika Siniša Kuhar pita je li trošak državne uprave manji ako se trošak za plaće tih ljudi transformira u plaćanje usluge. Koliko outsourcing djeluje na dehumaniziranje ustanova, škola, bolnica, javne uprave i treba li zaposlenike u javnoj upravi diskriminirati po osnovi pripadnosti "core businessu", upozorava Kuhar te pita kako bi se spriječilo političko dodjeljivanje takvih poslova.