Foto: screenshot
DOK NAŠA vlada promišlja u kojoj je mjeri sposobna kontrolirati samu sebe i kakve su posljedice transparentnosti na nepotrebne, ali često tako slatke putne, radne i neradne troškove, dio hrvatskih građana koji gravitira prema Europi s lakoćom može saznati koliko naši i strani zastupnici u Europskom parlamentu (EP) dobivaju od izvanparlamentarnih aktivnosti.
Stranica otkriva da gotovo polovica zastupnika nema nikakvih vanjskih interesa, ali i da njih 398
zajedno zaradi oko 18,3 milijuna eura godišnje. Iz gomile iskače nekolicina probranih, njih 12, koji uz izdašne osnovne plaće i dodatke na "vanjskim poslovima" zarade više od 10,000 eura.
Među zastupnicima koji su ponajbolji u "izvanparlamentarnim aktivnostima" je vođa liberala i jedan od kandidata koji su se natjecali za mjesto predsjednika komisije Guy Verhofstadt, a za petama su mu dvije francuske ministrice, Michele Alliot-Marie i Rachida Dati.
Hrvatska ima šest zastupnika koji su prijavili, uglavnom skromnu zaradu "sa strane".
Očiti potencijal za sukob interesa
Transparency International kaže da nema mišljenje o tome trebaju li zastupnici raditi druge poslove dok služe javnosti, ali da je potencijal za sukob interesa očit.
"Sustav ne radi," rekao je direktor europske podružnice Transparencyja, Carl Dolan. "Povjerenje u donošenje odluka zahtjeva učinkovite provjere i uvjerljive sankcije za moguće sukobe interesa. Nažalost, trenutačno nastojanja parlamenta su samo riječi, a ne i djela."
Prema Transparencyju, nevolja je što formulari koje su zastupnici dužni ispuniti dozvoljavaju nedorečenost, pa se iz njih ne mogu iščitati detalji o vanjskim aktivnostima, koje su često predstavljene riječima "konzultant" i "menadžer". Pobornici transparentnosti žele jasnije smjernice i učinkovite sankcije za svakog tko izda lažne deklaracije.
"Pravila se obično mijenjanju kad stigne skandal," kaže Dolan. "Mi Europski parlament pokušavamo uvjeriti da preduhitri igru."