GLOBALNI ustanak muslimana iz dana u dan poprima sve veće dimenzije. Iako se kao razlog općeg bunta muslimana navodi notorni niskobudžetni film "Nevinost muslimana", jasno je kako su istinski razlozi mnogo dublji i kako je u pitanju pobuna protiv postojećih struktura moći koje su etablirane na području Bliskog istoka i ostalih muslimanskih zemalja.
"Mi" i "oni"
U skladu s tim u medijima se stvara jasna dihotomija, odnosno podjela na "nas" i "njih", gdje se sve ono što je nerazumljivo i nepoznato etiketira kao užasavajuće. Upravo na tom tragu je prokomentirana i najnovija snimka koja je procurila u javnost, a oko koje se na Zapadu diglo puno prašine. Na snimci je prikazana osmogodišnja djevojčica Ruqaya, koja govori na muslimanskoj konferenciji u Sydneyu i sa pozornice šalje poruku o snazi islamske zajednice (Ummah) i posvećenosti zajednice džihadu.
"Ovi ustanci su pokazali kako je Ummah živa i snažna, da ima snažne osjećaje prema islamu, da je posvećena džihadu i da se oslobodila straha kojeg je imala", kazala je osmogodišnja Ruqaya i izazvala sablazan kod američkih TV komentatora.
"Djeca mojih godina mogu se vidjeti na ulicama kako se pridružuju ustancima i riskiraju svoje živote kako bi donijeli hranu, vodu i lijekove ranjenim članovima obitelji, iako se neki od njih nikad neće vratiti svojim majkama. Nitko nije premlad", dodala je Ruqaya.
Površno shvaćanje džihada
Naravno, riječ koja u ovoj izjave zvoni jače od ostalih jest džihad. Iako mnoge ta riječ odmah navodi na zamišljanje pomahnitalih mudžahedina koji kreću u sveti rat protiv svih, ona može imati i drugačije, puno pitomije i filozofskije značenje. Za početak valja imati naumu da je džihad religijska dužnost muslimana, što znači da mu posvećeni jednako trebaju biti i odrasli muškarci i osmogodišnje djevojčice odgojene u islamu.
Džihad samo po sebi pretpostavlja borbu, ali ne isključivo borbu protiv "nevjernika". U prvoj instanci džihad pretpostavlja unutarnju borbu čovjeka da što bolje živi prema pravilima islama, odnosno da ostane posvećen svojoj vjeri u što većoj mjeri. U drugoj instanci on podrazumijeva borbu da se izgradi dobra i stabilna muslimanska zajednica, a tek u trećoj instanci on podrazumijeva nuždu da se brani islam, po potrebi i silom.
Jednaku sablazan australske javnosti kao i snimka mlade Ruqaye izazvala je fotografija dječačića koji je sudjelovao u prosvjedu muslimana u Sydneyu, a koji je nosio tablu s natpisom "Odrubimo glave svima koji vrijeđaju proroka". Australska policija i socijalne službe sad traže dječakove roditelje koji su dopustili da njihovo dijete na takav način prezentira govor mržnje.