Foto: Shutterstock, screenshot: avaaz.org
VLADA RH je početkom godine izdala dozvole za istraživanje i eksploataciju na deset istražnih prostora na Jadranu. Dozvolu su dobile kompanije Marathon Oil, OMV, ENI, Medoilgas i Ina. Marathon Oil i OMV istraživat će sedam polja, ENI i Medoilgas jedno polje, a Ina dva polja.
Od trenutka kada je "koncesioniranje Jadrana" objavljeno, u javnosti su se podigle mnogobrojne polemike o potencijalnim opasnostima bušenja i istraživanja nafte u Hrvatskoj. Mnogi ističu kako je rizik od eksploatacije nafte u Jadranu neprihvatljiv, jer Hrvatska može puno više izgubiti na turizmu nego što može dobiti na nafti.
Talijansku peticiju potpisalo 82.000 ljudi
Mnogobrojnim domaćim ekološkim organizacijama i udrugama koje se zalažu za stopiranje koncesioniranja jadranskih polja za istraživanje ugljikovodika, jučer se pridružila i jedna talijanska.
Tako je Avaaz Italia pokrenuo peticiju za sprečavanje bušenja u hrvatskome Jadranu. Na stranicama Avaaza tako stoji kako je online peticiju već potpisalo skoro 82.000 ljudi.
"Hrvatska je upravo objavila da započinje s bušenjima u cijelome Jadranu, nadomak talijanskih obala u moru zatvorenog tipa u kojemu bi čak i minimalna nesreća mogla izazvati nepopravljivu štetu po okoliš", stoji u objavi na stranici.
Bušenja u Jadranu dovode u opasnost ekonomiju zemlje
"Ali odluka još nije konačna. Hrvatska živi od turizma, a velik je broj Talijana koji u Hrvatsku idu upravo zbog nezagađenog mora i plaža.
Potpiši peticiju odmah, i čim stignemo do 100.000 potpisa lansirat ćemo peticiju u talijanske i hrvatske medije, kako bismo pokazali vladi da se bušenjima u Jadranu stavlja u opasnost ekonomija čitave zemlje", zaključuje se.