Foto: Ilustracija
SVJETSKA zdravstvena organizacija (WHO) u svom najnovijem izvješću u kojem predstavljaju rezultate studije o utjecaju kemikalija na hormonske poremećaje i zdravlje ljudi, koju su proveli u suradnji s UN-ovim programom za okoliš (UNEP), upozorava kako opasnih tvari koje mogu uzrokovati rak, astmu, alergije, neplodnost i rađanje djece s defektima, ima posvuda u našim domovima.
Dokazali da "plastika ubija"
U izvješću se navodi kako kemijske supstance iz skupine ftalata štete plodnosti, a povezuje ih se i sa sve većom stopom oboljenja kod djece, uključujući čak i leukemiju. Ftalati su esteri ftalatne kiseline i alifatskih alkohola. To su hlapljive tekućine koje se dodaju plastici polimera za povećanje njihove mobilnosti. Također su poznati kao plastifikatori ili omekšivači. To znači da se nalaze u gotovo svemu što nas okružuje.
Problematičan je i bisfenol A kojeg se također nalazi u stvarima koje nas svakodnevno okružuju - bocama, limenkama, sunčanim naočalama... Prema izvješću WHO, on utječe na prirodne hormone koji su ključni za naš rast, razvoj i zdravlje te može uzrokovati oštećenje mozga, zaostalost u razvoju, autizam te razne druge poremećaje.
U istom se izvješću navodi kako ljudskom zdravlju jako štete i pesticidi koje se koristi u poljoprivredi te kako postoje "značajni dokazi" njihove povezanosti s rakom prostate kod muškaraca.
"Na svima nama je odgovornost da zaštitimo buduće generacije"
Dr. Maria Neira, direktorica Svjetske zdravstvene organizacije za javno zdravstvo i okoliš, kazala je: "Najnovija znanstvena istraživanja pokazuju da su ljudi diljem svijeta izloženi tvarima koje utječu na njihovo zdravlje. Na svima nama je odgovornost da zaštitimo buduće generacije".
Iz WHO poručuju i kako su dosadašnja otkrića samo "vrh ledene sante" te kako su daljnja istraživanja ove problematike nužna kako bi se osigurao opstanak čovječanstva.