Svjetska banka daje BiH 100 milijuna dolara, ali zahtjeva gospodarski rast

Foto: FAH

SVJETSKA BANKA ostaje spremna pomoći BiH u saniranju posljedica poplava koje su tu zemlju pogodile u svibnju, ali ustraje na stvaranju pretpostavki za gospodarski rast, rekao je u srijedu u Sarajevu izvršni direktor u Svjetskoj banci Frank Heemskerk.

Nakon trodnevih razgovora s bosanskohercegovačkim dužnosnicima o saniranju posljedica poplava i ukupom financijskom i gospodarskom stanju, Heemskerk je potvrdio da ta novčarska ustanova ubrzano radi na odobravanju hitnog paketa financijske pomoći BiH.

"Uvjeren sam da će 30. lipnja Svjetska banka odobriti paket od 100 milijuna dolara pomoći BiH", izjavio je Heemskerk.

Riječ je o tzv. brzom kreditu po posebno povoljnim uvjetima, a novac bi se iskoristio za obnovu oštećenih stambenih objekata i infrastrukture.

Ukupne štete od poplava u BiH znatno su veće i dosežu iznos od najmanje dvije milijarde eura.

Kako bi se prikupila sredstva za obnovu u BiH i Srbiji, u Bruxellesu će se 16. srpnja organizirati donatorska konferencija.

Heemskerk je potvrdio da će Svjetska banka pružiti svu potrebnu potporu u pripremi konferencije, ali je upozorio da ne treba imati velika očekivanja. "Ovo su ipak financijski teška vremena", rekao je.

Istaknuo je da je donatore važno uvjeriti kako će oporavak od poplava biti povezan s gospodarskim rastom nakon toga. Taj bi se oporavak trebao temeljiti na razvitku privatnog sektora i otvaranju novih radnih mjesta te na povećanju konkurentnosti, smatra Heemskerk.

Po njegovim riječima, uvjeti za poslovanje u BiH moraju se hitno poboljšati, jer je ta zemlja prema analizi Svjetske banke potpuno neprivlačna za inozemne investitore.

Prema posljednjem izvješću "Doing bussines", BiH se nalazi na 131. mjestu, između Bangladeša i Ugande. "Uvjereni smo da BiH može puno bolje od toga", rekao je Heemskerk.

Predsjedatelj Vijeća ministara BiH Vjekoslav Bevanda istaknuo je da je potpora gospodarstvu važna kao i obnova stambenih objekata, kako bi se sačuvala ugrožena radna mjesta i otvorila mogućnost novog zapošljavnja.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.