NAKON što su iz Croatia osiguranja potvrdili da su se nagodili s bivšim šefom uprave Hrvojem Vojkovićem i bivšim članom uprave Damirom Mihanovićem da im se isplate višemilijunske otpremnine, velik dio javnosti s pravom se upitao po kakvom to modelu Vlada reže gdje god može u javnom sektoru, smanjuje plaće tisućama prosvjetnih radnika, a istovremeno pronalazi dovoljno sredstava da menadžere neuspješnih tvrtki "zbrine za nekoliko života".
Nije na odmet podsjetiti i kako je premijer Zoran Milanović upravo od Hrvoja Vojkovića 2008. godine za 250.000 eura kupio stan u Krajiškoj ulici, u kojem i danas živi.
> Iz naših džepova: Croatia osiguranje Vojkoviću isplaćuje 7,5 milijuna kuna otpremnine!
Podsjetimo, Vojković će dobiti bruto iznos otpremnine od 7,5 milijuna kuna! Vojkovićeva astronomska otpremnina temelji se na izračunu četverogodišnje plaće koju je sam predložio i dobio od vlade premijera Ive Sanadera, a koja je mjesečno iznosila 120 tisuća kuna bruto (odnosno 65 tisuća kuna neto) uz bonus od 1,7 milijuna kuna koji je također zatražio i dobio od bivšeg Nadzornog odbora CO na čijem je čelu bio HDZ-ov ministar Ivan Šuker. Mihanović će dobiti dva milijuna kuna, te će mu sukladno odredbama nagodbe biti ponuđeno jedno od rukovodećih radnih mjesta u Grupi Croatia osiguranja.
Zašto si menadžeri u javnim poduzećima sami predlažu ugovore i bonuse, neovisne o rezultatima?
Zbog ovih skandaloznih cifri, Vladu smo upitali otkud misli namaknuti novac za otpremninu Vojkoviću, ako se već zna u kakvom su nam stanju državne financije. Isto tako, Vladu smo pitali misli li da je moralno smanjivati plaće zaposlenicima u javnom sektoru, dok u isto vrijeme nekome daje otpremninu od 7,5 milijuna kuna?
Pitali smo i da komentiraju činjenicu da menadžeri u javnim poduzećima sami predlažu svoje ugovore i iznose bonusa te otpremnine, a čak i u privatnim korporacijama one se vežu uz rezultate tvrtke i nisu fiksni. Vlada je, kao po običaju, vješto izbjegla direktan odgovor na prva dva pitanja, te se puno više fokusirala na pravne tehnikalije koje su dovele do ovakvog slučaja. Odnosno, za sve je ponovno okrivljena bivša Vlada. S pravom ili ne, prosudite sami na temelju odgovora Vlade kojeg prenosimo u cijelosti.
"Mi tu ne možemo ništa, naslijedili smo takav ugovor i moramo ga poštovati"
"Vlada Republike Hrvatske, kao i sve njezine institucije, poštuju zakone i propise Republike Hrvatske. U slučaju otpremnine gospodina Hrvoja Vojkovića, riječ je o odredbama tada važećeg ugovora o radu, dakle ugovora koji je ova Vlada zatekla.
Podsjećamo da je Vlada Republike Hrvatske na 21. sjednici, dana 19.travnja 2012. godine, donijela Odluku o izmjeni i dopunama Odluke o utvrđivanju plaća i drugih primanja predsjednika i članova uprava i trgovačkih društava, kojom se utvrđuju kriteriji za određivanje plaća predsjednika i članova uprava trgovačkih društava u kojima Republika Hrvatska ima većinski paket dionica ili većinski udio, te u kojima Republika Hrvatska, Hrvatski fond za privatizaciju, Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje, Državna agencija za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka, Hrvatski zavod za zapošljavanje, Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje i pojedina ministarstva objedinjeno, imaju većinski paket dionica ili većinski udio.
Navedenom Vladinom Odlukom određeno je da kriterije za varijabilni dio plaće kao stimulativno nagrađivanje utvrđuje nadzorni odbor, ali isključivo u trgovačkim društvima koja posluju s dobiti u 2012. godini i u kojima je nadzorni odbor pozitivno ocijenio realizaciju plana restrukturiranja trgovačkog društva, te u trgovačkim društvima koja ne posluju s dobiti u 2012. godini, pod uvjetom da je došlo do smanjenja gubitaka u poslovanju trgovačkog društva, da je nadzorni odbor ocijenio da je poslovanje u skladu s poslovnim planom društva za 2012. godinu i da je pozitivno ocijenio realizaciju plana restrukturiranja trgovačkog društva.
Isto tako, određeno je da se stimulativna nagrada može isplatiti jednokratno, nakon usvajanja financijskog izvješća za prethodnu godinu. Također, prema odluci, stimulativna nagrada određuje se u postotku od umnoška bruto plaće na mjesečnoj razini s brojem mjeseci u godini, s time da postotak može biti određen najviše do 60 % za mala trgovačka društva, do 70% za srednje velika i do 80% za velika trgovačka društva.
Dakle, napominjemo da je gore navedenu Odluku Vlada donijela upravo da bi u budućnosti spriječila situacije visokih plaća i otpremnina poput ove gospodina Vojkovića. Ponavljamo međutim i da je konkretan ugovor Vlada zatekla te ga je, nažalost, dužna ispoštovati. Riječ je o pravno valjanim ugovorima te bi mogući sudski spor, koji bi, u suprotnom, uslijedio, Vlada RH izgubila i dodatno opteretila državni proračun, tj. porezne obveznike Republike Hrvatske", stoji u odgovoru Vladine službe za odnose s javnošću.
Nove Vladine odredbe ostavljaju prostor za isplatu bonusa i u tvrtkama gubitašima
Nema dvojbe da u slučaju Hrvoja Vojkovića aktualna Vlada u tehničkom i pravnom smislu ima vezane ruke i ne može poništiti važeći ugovor koji je naslijedila. Međutim, i nove odredbe donesene u travnju ove godine također ostavljaju mogućnost isplate visokih otpremnina u javnim poduzećima.
Iako iz Vlade tvrde da se uz pomoć novih odredbi na javna poduzeća primjenjuje princip isplate bonusa po načelu uspješnosti tvrtke, jasno je kako su te odluke zapravo u rukama nadzornih odbora. Dapače, jasno stoji kako se stimulativne nagrade mogu isplaćivati i u poduzećima koja ne posluju u plusu, ali smanjuju gubitke.
Svaki zaposleni Hrvat Vojkoviću donirao po 5,35 kuna
Kada je u pitanju slučaj Hrvoja Vojkovića, tu se više ništa ne može učiniti. Svaki zaposleni Hrvat mora se odreći 5,35 kuna kako bi on dobio zadovoljštinu zbog "nezakonitog otkaza". Raspodijelimo li "štetu" na sve Hrvate, dolazimo do zaključka da su i baka s jadnom mirovinom i dijete u vrtiću morali donirati po 1,20 kuna za Hrvoja Vojkovića.
Međutim, jasno je kako hrvatske građane od tih nekoliko kuna puno više boli gorka pilula spoznaje da živimo u državi u kojoj su pravda, pravo i solidarnost toliko izrelativizirani da su postali samo mrtvo slovo na papiru. Ostaje nam samo nada da će Croatia osiguranje biti zadnji ovakav slučaj, ali, na kraju krajeva, nada je kurva i nije besplatna. Kao što vidimo, košta barem milijun eura.
Šamar svim građanima Hrvatske
Slično misle i u Zelenoj stranci, koja otpremninu Vojkoviću od 7,5 milijuna kuna smatra "šamarom svim građanima Hrvatske". Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti.
Zelena stranka drži da je najava otpremnine od 7,5 milijuna kuna bivšem predsjedniku uprave Croatia osiguranja sramotna te da je šamar svim građanima Hrvatske koji jedva preživljavaju u ovoj teškoj ekonomskoj situaciji. Ovime se pokazuje i nevjerodostojnost politike koja poziv građane na odricanja, a istovremeno novcem istih tih građana legalizira krajnje upitne poslovne dilove iz vremena Sanaderove vlasti.
Dok se jedne državne službenike uvjerava kako se moraju odricati božićnica, regresa i smanjiti dohotke, istovremeno se drugog državnog službenika nagrađuje sa basnoslovnom svotom koja nema uporište u rezultatima. Pozivamo sve građane Republike Hrvatske da dignu svoj glas protiv ovakvih rabota i da nam se odgovori kako je ovako nešto moguće u Republici Hrvatskoj.
Pozivamo i sve one koji govore o pravdi i pravednosti da spriječe ovakve pojave jer će u protivnom teško uvjeriti građane kojima će sutra iskopčavati struju i vodu da žive u nekom poštenom društvu. Ova otpremnina isplaćuje se novcem koje je u vlasništvu svih hrvatskih građana, a sumnjamo da je to volja ovoga naroda. Zato pozivamo nadležne da se žale na ovakvu odluku i da se navedena suma ne isplati, a da se oni koji su doprinijeli njenoj realizaciji najstrože kazne.