U BRUXELLESU danas počinje summit čelnika zemalja Europske unije. Nekoliko sati prije početka njemačka kancelarka Angela Merkel je još jednom izrazila stav da bi Unija trebala imati mogućnost ulaganja veta na proračune svojih članica, javlja BBC.
Prijedlog koji mnogi smatraju kontroverznim Merkel opravdava stajalištem da bi ekonomski povjerenici trebali imati pravo intervenirati kada nacionalni proračuni ugrožavaju Unijina pravila igre. Očekuje se da će se ideji oštro usprotiviti zemlje koje su i ranije izrazile zabrinutost zbog mogućnosti povećanja ovlasti Europske komisije.
Glavna tema summita jest je planiranje bankarske unije. Prvi cilj je usuglasiti se oko zajedničkog bankarskog nadzora, u kojemu je Europska središnja banka trebala imati ključnu ulogu. Međutim, Velika Britanija traži jamstvo zaštite ovlasti svoje nacionalne banke, Bank of England. Britanija i ostalih devet zemalja koje nisu prihvatile euro zabrinute su zbog stvaranja nove unije.
"Velika Britanija se namjerno udaljuje, kao da je 26 + 1"
Finski ministar europskih poslova Alex Stabb je optužio Veliku Britaniju da se udaljuje od EU-a. "Britansku politiku prema EU-u je sve teže razumjeti i stvara se dojam da ta zemlja polako maše zbogom Europskoj uniji", rekao je.
Također je rekao kako se čini da "Britanija namjerno stvara nesuglasice s partnerima". "Kao da je 26 + 1, da budem iskren", rekao je odgovarajući na pitanje hoće li veća integracija zemalja eurozone povećati rizik od udaljavanja od Velike Britanije i ostalih devet zemalja koje nisu prihvatile euro. "Smatram da se Britanija sada, svojom voljom, smješta na margine", dodao je za Reuters.
Merkel i Hollande održali nenajavljeni sastanak
Pregovore će otežavati i neslaganje Njemačke i Francuske oko vremena potrebnog za stvaranje bankarske unije. Francuski predsjednik Francois Hollande je u nedavnom intervjuu Guardianu rekao kako je nužno takvu uniju sklopiti što prije, dok Njemačka poziva na oprez. Međutim, Guardian javlja da su Merkel i Hollande neposredno prije početka summita održali neplanirani sastanak, pretpostavlja se kako bi izgladili nesuglasice prije službenoga dijela.
Podsjećamo, Njemačka je ranije predložila sklapanje potpune fiskalne unije, sa zajedničkom ekonomskom politikom te kontrolom poreza i potrošnje. Takav prijedlog je naišao na oštro protivljenje zemalja članica koje smatraju da bi time izgubili velik dio ekonomske autonomije.
U međuvremenu se u Grčkoj, članici koja je najteže pogođena dužničkom krizom, održava 24-satni generalni štrajk. Na atenskim ulicama je najmanje 20.000 ljudi, prosvjednici i policija se oštro sukobljavaju, a jedna je osoba tijekom današnjega prosvjeda i preminula, ali ne nasilnom smrću.
Na summit je otputovao i naš premijer Zoran Milanović.