Topićeva tvrtka i dalje radila za DZIV
Ravnatelj Zavoda Željko Topić, kojega je u svibnju 2004. imenovao tadašnji premijer Ivo Sanader, do prelaska u DZIV vodio je svoju tvrtku za upravljanje intelektualnim vlasništvom "Korper, Haramija&Topić d.o.o." u kojoj su mu partneri bili odvjetnici Zdenko Haramija (danas pokojni) i Dina Žemva Korper.
To trgovačko društvo je registrirano za savjetodavne usluge, trgovinu, zaštitu autorskih prava i intelektualnog vlasništva, računovodstvo i zastupanje inozemnih tvrtki, a bavi se i poslovima naplate autorskih prava koje im dodjeljuje ZAMP. Nakon smrti odvjetnika Zdenka Haramije, odvjetničko društvo preimenovano je u "Korper i partneri", a kao jednu od svojih referenci navode suradnju s DZIV-om kojemu je na čelu njihov bivši suvlasnik Željko Topić.
Čudan posao oko Lufthanse
Polovicom 2009. godine Topić je s predstavnikom Lufthanse za RH bio kazneno prijavljen Uskoku zbog toga što je u roku od samo jednog dana riješio žalbu njemačke Lufthanse protiv zagrebačkog poduzetnika Rikarda Frgačića koji je svoj brend registrirao pod nazivom "Air Plus" daleke 1996. godine, a koji zrakoplovni gigant smatra svojim brendom iako ga u Hrvatskoj niti bilo gdje u svijetu nije zaštitio. Žalbu Lufthanse podnesenu 16. prosinca 2007. Topić je riješio pozitivno idući dan 17. prosinca 2007. godine što je bilo sumnjivo čak i DORH-u koji je naložio policijsko ispitivanje.
Osim toga, što je vidljivo iz kaznene prijave, DZIV na čelu s Topićem, samoinicijativno je išao mijenjati službeni registar, provodeći tako protuzakonitu odluku na štetu vlasnika brenda "Air Plus", a u korist Lufthanse.
Sve odlučeno u jedan dan!
Nakon prijave, spomenuta nelegalna promjena u službenom elektronskom registru navodno je tajanstveno nestala i sve je pod okriljem noći vraćeno u prvobitno stanje.
Frgačićeva pritužba DZIV-u bila je ekspresno razmotrena i odbijena od Žalbenog vijeća za područje prava industrijskog vlasništva kojim je predsjedavala Romana Matanovac Vučković.
Tko je Romana Matanovac Vučković?
Matanovac Vučković docentica je na Pravnom fakultetu u Zagrebu i asistentica na katedri za Građansko pravo koju vodi Tatjana Josipović, supruga hrvatskog predsjednika. Osim docenture na katedri ugledne pravnice Josipović, preporuka su joj bila i dva znanstvena rada na temu zaštite autorskih i srodnih prava od kojih je jedan potpisala s Ivom Josipovićem, kao i rad na Zakonu o autorskim i srodnim pravima na kojemu je surađivala s Ivom Josipovićem i profesorom Igorom Glihom, koji isto dijeli katedru s Tatjanom Josipović i potpisani je autor tog kontroverznog zakona.
Romanu Matanovac s predsjednikom Josipovićem povezuje i ljubav prema njegovim kompozicijama. Kao mlada gitaristica na koncertima je izvodila njegove skladbe, a 2002. je u izdanju diskografske kuće "Tutico" objavila fonozapis Josipovićeve kompozicije za klavir i violinu "Lauros".
Zašto nema Emporiona u biografiji? "Bila sam mlada!"
Prvo zaposlenje Matanovac Vučković je bilo u Emporionu krajem devedesetih godina gdje je radila kao pravnica dvije godine. Na izravan upit zašto u službenim biografijama ne spominje svoj prvi posao, Matanović Vučković odgovara da to i nije previše bitno.
"Bila sam mlada i radila sam kao pripravnik. Bio je to moj prvi posao. Nisam mislila da je sada to previše bitno ubacivati u biografiju", rekla je Matanovac Vučković za Index.
No, nakon Emporina zaposlena je u Hrvatskom društvu skladatelja sve do 2003. godine kao savjetnik za pravna pitanja. Iz HDS-a odlazi na Pravni fakultet, a nakon toga u DZIV gdje obavlja niz odgovornih dužnosti: predsjednice žalbenog vijeća, zamjenice ravnatelja Zavoda i predsjednice Vijeća stručnjaka.
No, znakovito je kako je tijekom 2002. godine kao zaposlenik HDS-a i dalje koristila službenu mail adresu privatne Vojkovićeve tvrtke Emporion odnosno "romana.matanovac@emporion.hr" koja je vidljiva na mailing listama članova Hrvatske glazbene unije iz 2002. godine.
Sprega s Josipovićem
To znači da je bliska suradnica supružnika Josipović bila u nedvojbenom sukobu interesa, dok ju je njen znanstveni i glazbeni mentor Ivo Josipović podupirao u profesionalnom usponu. Povezanost ove skupine koja je pisala Zakon o autorskim pravima, a potom ga operativno provodila u HDS/ZAMPU Zavodu za intelektualno vlasništvo i Vojkovićevom Emporionu, vidljiva je i po sudjelovanju na nizu domaćih i međunarodnih tribina, ali i na popisu povlaštenih patentnih zastupnika. Tako su Gliha, Matanovac, Željko Topić i njegova druga zamjenica u DZIV-u Ljiljana Kuterovac, zajedno s Ivo Josipovićem koautori zbornika "Hrvatsko pravo intelektualnog vlasništva u svjetlu pristupa Europskoj uniji", dok je Gliha i ovlašteni patentni zastupnik pri DZIV-u, kao i Dina Korper Žemva bivša partnerica Željka Topića u zajedničkoj tvrtki "Korper, Haramija &Topić".
Tko onda kontrolira ekipu!?
Sudjelovali su i u formiranju krovne udruge Hrvatskog društva za autorsko pravo, koje štiti intelektualno vlasništvo na znatno širokoj umjetničko-financijskoj platformi. Predsjednik Upravnog odbora HDAP je prof dr. sc. Igor Gliha, potpredsjednica je Romana Matanovac, dok su među članovima: Željko Topić, Ivo Josipović i Marko Vojković.
Ukratko, društvo iz ZAMPA i Zavoda za intelektualno vlasništvo uspjelo je u nešto više od pet godina staviti pod kontrolu većinu ustanova za zaštitu autorskih prava.
Jedini je problem što njih ne kontrolira doslovno nitko!