Screenshot: Slavonska televizija
U NASTAVKU dokaznog postupka za ratne zločine u Sotinu 1991. godine u Beogradu su danas saslušana četiri svjedoka tužiteljstva koji su svojim iskazima izravno ili neizravno potvrdili da su pojedini predstavnici lokalne vlasti u prosincu 1991. sastavljali popise za iseljavanje i likvidaciju suseljana Hrvata, od koji je 13 ubijeno 27. prosinca.
Pred Vijećem za ratne zločine danas su svjedočili nekadašnji predsjednik Mjesne zajednice Sotin Milan Ostojić, tadašnji pripadnici policije Željko Mijakovac i Saša Drača te djelatnik lokalne poljoprivredne zadruge Milan Vučenović.
Žarko Milošević se nagodio za priznanje
Ime koje se najčešće spominjalo u svjedočenjima je Žarko Milošević, prvooptuženi i okrivljeni suradnik, koji je u istražnom postupku priznao ubojstva i sudjelovanje u ubojstvima 16 svojih suseljana koncem 1991. godine i s tužiteljstvom za ratne zločine se nagodio o kazni devet godina zatvora i statusom okrivljenog suradnika u daljnjem tijeku sudskog procesa.
Milošević i pred sudskim vijećem Višeg suda u Beogradu priznalo zlodjela koja mu se optužnicom srbijanskog tužiteljstva za ratne zločine stavljaju na teret, istodobno optužujući četvoricu suoptuženika za izravno ili neizravno sudjelovanje u ubojstvima.
Svjedok Željko Mijakovac, nekadašnji policajac, rekao je da se Miloševića u Sotinu slušalo jer je "osim vojske, on nama naređivao" i potvrdio da je dvojicu od 13 ubijenih suseljana vidio kad ih dovode u zgradu koju su u Sotinu koristile Teritorijalna obrana i policija.
Vučenović se nije mogao sjetiti "tko je još bio tamo"
U svom svjedočenju Milan Vučenović potvrdio je da su sastanku u mjesnoj zajednici večer uoči ubojstva 13 civila nazočili Žarko Milošević, jedan od optuženih Mirko Opačić, te pokojna Jovanka Martić, koja je vodila zapisnik, ali se nije mogao sjetiti tko je još bio tamo "jer je prošlo 25 godina".
On nije mogao izravno potvrditi jesu li sastavljani popisi za likvidaciju i iseljenje, ustvrdivši kako u tome nije sudjelovao, ali je siguran da "nisu zaokruživali mješovite obitelji". Na pitanje optuženog Opačića tko je zaokruživao imena, Vučenović je rekao: "Mislim da je Žarko Milošević".
Milan Ostojić, nekadašnji predsjednik Mjesne zajednice Sotin, kojeg je na tom mjestu naslijedio optuženi Mirko Opačić, posvjedočio je da su tadašnje civilne vlasti bile podređene zapovjedniku Teritorijalne obrane, a lokalni stožer TO zapovjedniku sela kojeg je postavila nekadašnja JNA.
Svjedok Saša Drača naveo je u svom iskazu da je, kao pripadnik policije, dobio zadatak obavijestiti suseljane Hrvate da se trebaju javiti u središte sela s osobnim stvarima i dokumentima te da je kasnije bio pratitelj u jednom od autobusa kojim su oni odvezeni na autobusni i željeznički kolodvor u Šid.
Drača tvrdi kako je čuo da su "neki ljudi ubijeni" te da je u tome sudjelovao "izvjesni Cvole".
Sutra se nastavlja dokazni postupak
Sudsko vijeće zakazalo je nastavak dokaznog postupka za srijedu 18. ožujka.
Srbijansko tužiteljstvo je za zločine u Sotinu u veljači 2013. godine prvobitno naredilo istragu protiv bivših pripadnika lokalne milicije i Teritorijalne obrane (TO) u Sotinu Žarka Miloševića i Dragana Lončara, a optužnicu je podignulo 31. prosinca 2013. protiv ukupno pet okrivljenika stavljajući im na teret kaznena djela ratnog zločina protiv civilnog stanovništva u Sotinu, u listopadu i prosincu 1991. godine, a Odjel suda za ratne zločine u Beogradu potvrdio ju je 16. lipnja prošle godine.
Obitelj očekuje "osuđujuće presude, ali ne i pravdu", koju čekaju već 24 godine
U travnju 2013. u masovnoj grobnici u okolici Vukovara nađeni su posmrtni ostaci 13 civila ubijenih u Sotinu.
Suđenje je započelo 4. veljače, a obitelji i srodnici stradalih mještana Sotina rekli su tada za Hinu kako očekuju osuđujuće presude, "ali ne i pravdu koju čekaju već 24 godine" jer je od ukupno 67 nastradalih ili nestalih mještana njih 18 i dalje na popisu nestalih.