Foto: Index
DJECI oboljeloj od raka i njihovim roditeljima dosta je već praznih obećanja koja primaju sa svih strana počevši od Ministarstva zdravlja. Nikako da dočekaju humanije uvjete za liječenje ove teške, dugotrajne i na kraju neizvjesne bolesti.
"Ministar Varga rekao je da čeka procjenu DORH-a i Porezne uprave koliko zgrada Medikola, a u koju se namjerava Dječja bolnica iz Klaićeve preseliti, vrijedi, jer da ako uđe s krivom procjenom zgrade da bi tada mogao imati problema i da ga mogu staviti u zatvor. Na pitanje koliko će ta procjena trajati, odgovorio je da je s njima u kontaktu i da će to biti riješeno do kraja godine. Pitamo se zašto to već nije napravljeno i kad će zaista biti", kazala je Ljiljana Vuletić, predsjednica Udruge "Ljubav na djelu" za Index.
Djeca kemoterapiju čekaju pet dana, a trebaju je primiti odmah
Dodala je i kako im je ministar Varga rekao kako se završetak zgrade Medikola i unutrašnje uređenje nove bolnice neće financirati iz proračuna već da će se aplicirati za novac iz europskih fondova od 1. siječnja 2015.
Vuletić kaže kako je veliki problem u Klaićevoj jer djeca s Onkološkog odjela čekaju i po pet dana na kemoterapiju, iako bi je trebali primiti odmah. Razlog tome je premali broj kreveta.
"Djeca koja su teško bolesna kemoterapiju trebaju primiti odmah tako da je i tih pet dana za njih puno. Uvjeti u Klaićevoj su općenito loši. Nemamo sobu za palijativu, a djeca s Onkološkog odjela su razmještena na tri kata. Na prvom primaju kemoterapiju, a na druga dva su smještena nakon kemoterapija ili zbog komplikacija. O toj djeci se ne brinu naše onkološke sestre jer su to totalno drugi odjeli. To je kao da bubrežnog bolesnika smjestite na kirurgiju.
Da se razumijemo, ne sumnjam ja u stručnost sestara, ali ipak sestre s Onkološkog odjela točno znaju kakvu skrb trebaju djeca koja se bore s rakom. Problem nam je i manjak sestara. I one same se žale, dosta ih ide na porodiljni ili bolovanje pa su ove koje rade potpuno iscrpljene. A isto tako nam po standardima fali barem još jedan liječnik na onkologiji", rekla je Ljiljana Vuletić.
Uređeni odjeli u Rijeci, Splitu i Osijeku, a djeca na liječenje dolaze u Zagreb
Dodala je kako se nada kad dođu u veći prostor da će jednako tako povećati i broj sestara i liječnika.
Tvrdi kako ih je prijašnji ministar zdravlja Rajko Ostojića u nekoliko slučajeva jako razočarao. Naime u zadnjih pet godina se povećava broj djece oboljele od malignih bolesti, prije su primali 51 novo oboljelo dijete na godinu, a sad se brojka povećala na 55, a problem je kaže i što iz svih referentnih centara za dječje tumore djeca dolaze na liječenje u Klaićevu.
"Ostojić nam je obećao da će se preraspodjelom i osposobljavanjem drugih centara kao što su Rijeka, Osijek i Split rasteretiti Klaićeva, no to se nije dogodilo. Ti odjeli dječje onkologije u spomenutim gradovima su se uredili i sad su poluprazni, oni imaju višak kreveta, dok mi u Klaićevoj koja se jedina nije uredila, imamo manjak kreveta", rekla je Vuletić.
Isto je tako tvrdi, Ostojić obećao da novci, podsjetimo 20 milijuna kuna od donacija za uređenje Klaićeve neće propasti, a upravo se to i dogodilo.
Naime, PBZ je povukao donaciju od 20 milijuna kuna namijenjenih Klaićevoj jer se ništa od projekta uređenja bolnice nije ni započelo pa su novac preusmjerili u druge humanitarne akcije.
Vuletić tvrdi kako s Vargom imaju znatno bolju komunikaciju nego s Ostojićem i da mu više vjeruju.
Nadajmo se samo kako ih i on neće razočarati poput svojih prethodnika te da će djeca nakon više od 20 godina čekanja na humanije uvjete liječenja napokon dobiti bolnicu kakva im je itekako potrebna, pogotovo što se iz godine u godinu broj djece oboljele od zloćudnih bolesti, na žalost povećava.