Što nam se mijenja ulaskom u Europsku uniju?

Foto: Damir Krajač/Cropix

OD 1. srpnja s Europskom unijom u Hrvatskoj na snagu stupa velik broj novih propisa. Pobrojali smo neke od novosti s kojima će se susresti građani.

Ulaskom Hrvatske u Europsku uniju postupno će se promijeniti gotovo svi osobni dokumenti, poput osobne iskaznice i vozačke dozvole, ali ih građani neće morati zamijeniti do isteka njihove valjanosti. Nove vozačke dozvole u EU su na snazi od siječnja, morat će se zamijeniti do 2033. Zemlje članice imaju mogućnost izdavati dozvole s rokom valjanosti od 10 ili 15 godina. Neće više biti ni knjižice vozila, izdavat će se samo prometne dozvole, novosti su to Zakona o sigurnosti prometa na cestama, koje bi trebale ubrzati postupak registracije.

"Budući da će se prometna dozvola koja je ispisana u stanici za tehnički pregled vozila u postupku produženja važenja, ovjeravati u bilo kojoj policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji na području cijele Republike Hrvatske", pojasnio je ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić.

Recimo da će dozvole za profesionalne vozače vrijediti pet godina, a kod svakog produljenja profesionalni vozači morat će proći liječnički pregled.

Novost je i režim prelaska preko granice. Na hrvatsko-slovenskoj granici od početka srpnja građani će se zaustavljati samo jednom na zajedničkom prijelazu s hrvatskim i slovenskim policajcima. "Oni koji prelaze preko granice prolazit će puno brže, a obje će zemlje to raditi jednostavnije. Pomoć je to i hrvatskoj i slovenskoj policiji, ali je prije svega usmjerena prema građanima koji te prijelaze koriste", rekao je ministar unutarnjih poslova Ostojić.

Još jedna novost je i energetski certifikat

Još jedna novost je i energetski certifikat koji će morati imati svaka kuća ili stan, ako žele na tržište nekretnina. Radi se o ocjeni zgrada prema potrošnji energije. "Oni koji odluče svoju nekretninu prodati, od 1.srpnja moraju imati certifikat. Taj energetski certifikat za jedan stan ne bi smio biti viši od 2.700 kuna", rekla je ministrica graditeljstva Anka Mrak Taritaš.

Za neprovođenje ovih zakonskih odredbi predviđene su kazne koje se kreću u rasponu od 10.000 do 150.000 kuna. Ulaskom u EU u Hrvatskoj će na snagu stupiti Europski uhidbeni nalog. Riječ je o sudskoj odluci jedne države članice Europske unije radi uhićenja i predaje tražene osobe od druge države članice, radi kaznenoga progona ili izvršenja zatvorske kazne.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.