UOČI Svjetskog dana slobode medija Amnesty International se oglasio priopćenjem u kojem ukazuju na stanje medija diljem svijeta, kršenje prava novinara i aktivista te slobode govora i izvješćivanja. U modernom dobu popularan je postao internetski nadzor i cenzura, a diljem svijeta novinari su i dalje zbog svog posla žrtve prijetnji, nasilja i ubojstava.
"U nekim je državama online kritiziranje vladajućih struktura toliko opasno da je, prema organizaciji Reporteri bez granica, 2011. bila najsmrtonosnija godina za online aktiviste. Nekoliko ih je ubijeno u Bahreinu, Meksiku, Indiji i Siriji. Ali, novinari, blogeri i aktivisti pronalaze nove načine kako bi zaobišli kontrole na internetu i tako osigurali da njihovi glasovi dopru do milijuna ljudi diljem svijeta", dodaje se.
"Moramo se oduprijeti svim nastojanjima vlada diljem svijeta da potkopaju slobodu izražavanja"
"Otvaranje digitalnog prostora omogućilo je aktivistima da se međusobno podupiru u zajedničkoj borbi za ljudska prava, slobodu i pravdu diljem svijeta", izjavila je Widney Brown, direktorica za međunarodno pravo i politiku u Amnesty Internationalu.
"Državne vlasti napadaju online novinare i aktiviste jer su svjesne da ovi hrabri pojedinci mogu vrlo učinkovito koristiti internet za prozivanje vladajućih struktura. Moramo se oduprijeti svim nastojanjima vlada diljem svijeta da potkopaju slobodu izražavanja", dodala je.
"Novinari su izloženi uznemiravanju, napadima, nepravičnim uhićenjima, a neki su čak i ubijeni samo zato što su obavljali svoj posao"
"Novinari različitih medija koji rade u područjima od Pakistana do Kolumbije, od Meksika do Sudana te u većini država diljem istočne Europe i Bliskog istoka izloženi su uznemiravanju, napadima, nepravičnim uhićenjima, a neki su čak i ubijeni samo zato što su obavljali svoj posao", navodi se u izvješću Amnesty Internationala.
Meksiko jedno od najopasnijih područja u Americi
Novinari koji pokušavaju razotkriti slučajeve zlouporabe vlasti, kršenja ljudskih prava i korupcije česta su meta napada i uznemiravanja diljem Latinske Amerike i Kariba. Državne vlasti ili bande u Meksiku, Kolumbiji, Kubi, Hondurasu i Venezueli često zlostavljaju novinare koji se bave pitanjima ljudskih prava, zlouporabe moći i korupcije.
Meksiko je jedno od najopasnijih područja u Americi, a posebno su u opasnosti medijski radnici na sjeveru zemlje. Tijelo novinarke Regine Martinez pronađeno je 28. travnja u njenom domu u Veracruzu. Regina je bila reporterka političkog časopisa Proceso i više od trideset godina izvještavala je o problemima nesigurnosti u zemlji, trgovini drogom i korupciji. Lokalne vlasti priopćile su da će istražiti ubojstvo. U međuvremenu je meksički senat odobrio novi zakon kako bi se zaštitilo novinare i aktiviste za ljudska prava koji su izloženi prijetnjama.
No, Meksiko nije jedina država u kojoj su medijski radnici suočeni s nevjerojatnom opasnošću dok obavljaju svoj posao. Dina Meza, novinarka i aktivistkinja za ljudska prava iz Hondurasa, primila je niz prijetnji seksualnim nasiljem početkom 2012. godine. 6. travnja uočila je da je dvojica muškaraca fotografiraju dok je u svom susjedstvu šetala s djecom.
Afrički novinari u strahu za život odlaze u egzil
Neka od najopasnijih područja za novinare nalaze se upravo u Africi. U državama kao što su Etiopija i Gambija, novine, internetski portali te televizijske i radijske postaje strogo su nadzirane od strane sigurnosnih agenata kako bi se moglo ušutkati sve one koji misle drugačije.
U Ruandi i Etiopiji novinari su izvrgavani kaznenom progonu i osuđivani na duge zatvorske kazne zbog kritiziranja vladinih politika, izvještavanja o pozivima na mirne prosvjede, ili zbog otkrivanja korupcije među visokim dužnosnicima. Vlasti u Sudanu pronašle su kreativna rješenja za borbu s nezavisnim novinarima, što uključuje i zlouporabu zakona kako bi spriječile izvještavanje i kaznile one koji ih kritiziraju.
U Somaliji i Gambiji novinari su u tolikoj opasnosti da mnogi, u strahu za svoje živote, odlaze u egzil. Oni koji ostaju suočavaju se s uhićenjima čija je svrha sprječavanje neovisnog izvještavanja u zemlji. Najmanje 27 novinara ubijeno je u Somaliji od 2007. godine. Trojica su ubijena u ciljanim napadima u glavnom gradu Mogadišu u zadnjih šest mjeseci.
Alija Ahmeda Abdija, novinara koji je radio na portalima i za Radio Galkayo, ubila su trojica naoružanih napadača 4. ožujka u gradu Galayo u središnjoj Somaliji. Mahad Salad Adan, novinar Radio Shabelle, ubijen je 5. travnja u gradu Beletweyne u blizi granice s Etiopijom. Ustrijelila su ga trojica napadača. Nitko nikad nije odgovarao za ova ubojstva.
Pakistan za novinare jedna od najopasnijih država u svijetu, samo lani ih ubijeno najmanje 15
Pakistan je jedna od najopasnijih država u svijetu kad je u pitanju sigurnost novinara. Samo tijekom 2011. godine ubijeno je najmanje 15 novinara. 17. siječnja ove godine, u gradu Shabqada, udaljenom 30 kilometara od Peshawara, glavnog grada pokrajine Khyber Pakhtunkhwa, ubijen je novinar Dunya TV i Deewa radija Mukarram Aatif. Pripadnici pakistanskih talibana ubili su ga dok je obavljao večernju molitvu. Glasnogovornik talibana kasnije je izjavio da su oni Atifa upozorili "više puta da prestane s izvještavanjem protiv talibana, ali on nije to htio učiniti. Napokon ga je stigla sudbina".
Baš kao u Kini, i novinari u Šri Lanci rade u strahu znajući da su razmjena elektroničke pošte i telefonski pozivi vjerojatno pod nadzorom. U većini zemalja vlasti nisu adekvatno istražile kršenja ljudskih prava usmjerena protiv novinara.
Najmanje 12 novinara ubijeno je od strane nepoznatih počinitelja na Filipinima od početka Aquinove vladavine 2010. godine. Nijedan počinitelj još nije izveden pred lice pravde. Online novinari i aktivisti također su bili mete zlostavljanja u različitim zemljama diljem Azije tijekom 2011. godine.
S 513 milijuna korisnika interneta u Kini, vlasti te zemlje nastoje strogo kontrolirati sve što se može pročitati ili reći online. Snage sigurnosti redovito nadziru, ispituju i maltretiraju novinare koji pišu o pitanjima osjetljivima za vladu. Zabilježeni su i slučajevi nestanka novinara. Međutim, kineski online aktivisti izrazito su vješti u smišljanju novih i kreativnih načina za izbjegavanje vladine kontrole. U sklopu popularne kampanje za slijepog aktivista Chena Guangchenga podržavatelji su na internetu objavljivali vlastite fotografije na kojima nose tamne naočale ili su stavljali tamne naočale kao profilnu sliku na društvenim mrežama.
U zemljama bivšeg Sovjetskog saveza guši se prosvjede protiv vladajućih struktura
Autokratski režimi diljem bivšeg Sovjetskog saveza učvrstili su tijekom 2012. godine svoj ostanak na vlasti sprječavanjem protivljenja, ušutkavanjem kritika i gušenjem prosvjeda. U Bjelorusiji se gušenje prosvjeda, koje je uslijedilo nakon predsjedničkih izbora krajem 2011. godine, nastavilo i u 2012. godini. Uhićeno je nekoliko istaknutih oporbenih aktivista i čelnika nevladinih organizacija.
U Azerbajdžanu je novi val prosvjeda nadahnut Arapskim proljećem izazvao snažnu reakciju vlade i gušenje pobune. Naime, protuvladini prosvjedi su zabranjeni, a 14 organizatora osuđeno je na visoke zatvorske kazne. Novinari i aktivisti bili su tijekom godine izloženi uznemiravanju i pritvaranjima na osnovi izmišljenih optužnica zbog toga što su izvještavali o zlostavljanjima i kršenjima ljudskih prava. Vlasti Uzbekistana i Turkmenistana nastavljaju ušutkivati neovisne glasove. Naime, zatvorene zemlje trude se kritike koje su im upućene držati u tajnosti.
U Rusiji je slika šarolika. Navodi o raširenom namještanju glasova na parlamentarnim izborima izazvali su najveće prosvjede u zemlji još od 1991. godine. Dok su ovi prosvjedi bili dopušteni i prolazili u miru, neki su manji prosvjedi rutinski ugušeni, a sudionici su uhićeni.
Cyber policija ograničava korištenje interneta u Iranu
Prostor za medijsko izražavanje doživio je transformaciju u zemljama kao što su Tunis i Libija, u kojima je 2011. godine došlo do velikih ustanaka, ali u regiji i dalje prevladavaju pravna i druga ograničenja medijske slobode. Vlasti u Iranu nastavile su sa strogim ograničenjima korištenja interneta, a diljem zemlje raspoređeni su pripadnici novoosnovane Cyber policije. U Saudijskoj Arabiji uvedene su nove kazne za objavljivanje materijala koji se smatra uvredljivim ili u suprotnosti sa šerijatskim zakonom.
Napadi na novinare i blogere u posljednjih su godinu dana bili učestali diljem Bliskog Istoka. Novinari su bili ubijani ili izlagani proizvoljnom pritvaranju, mučenju i uznemiravanju tijekom nemira u Siriji koji još traju, sukoba u Libiji u 2011. godini i ustanaka u Tunisu, Egiptu, Jemenu i Bahreinu. Kršenja ljudskih prava nastavila su se i nakon što su prosvjedi završili. U Egiptu su ispitivali i pritvarali novinare i blogere koji su kritizirali vojne vlasti, a medijski radnici u Tunisu bili su suočeni s optužbama za ometanje javnog reda ili morala. Proizvoljno pritvaranje i uznemiravanje novinara i pisaca bilo je prisutno i u ostatku regije, u Iranu, Iraku, Jordanu, Saudijskoj Arabiji i okupiranim palestinskim teritorijima, često nakon izražavanja stajališta koja su kritizirala vladajuće strukture.