SAMOSTALNI sindikat energetike, kemije i nemetala Hrvatske priopćenjem je reagirao na svjedočenje članova Uprave INA-e na suđenju bivšem premijeru Ivi Sanaderu, te na vijest koju je eksluzivno objavio Index da su hrvatskim članovima Uprave Ine plaće s 62 tisuće kuna bruto, povećane na 130 tisuća kuna.
"Novo svjedočenje hrvatskih članova Uprave INA-e pokazalo je istinu upravljanja strateškim hrvatskim resursima. I dok je u tišini protekla prodaja, restrukturiranje (komadanje) i otpuštanje radnika uz "poticajne" otpremnine, napokon se može čuti stvarna situacija. Ali samo unutar menadžmenta, jer za radnike malo tko pita!", navodi se u priopćenju u kojem se dodaje da je Samostalni sindikat radnika u djelatnostima energetike, kemije i nemetala Hrvatske već više puta upozoravao na poteze koji su INU, inače poduzeće od državnog interesa, doveli do uloge "maloga od palube" unutar MOL Grupe.
"Na žalost, očito snažan Inin PR te financijski utjecaj i ugled u medijima, a time i u percepciji javnosti, nije dopuštao previše kritika. Trenutačno su u tijeku kolektivni pregovori u kojima je poslodavac konačno zaključio kako radnicima Ine nije spreman omogućiti povećanje plaća, a dijelu Ine (maloprodaji) ima namjeru znatno smanjiti plaće, bez obzira na dobit. Treba naglasiti da plaće u Ini nisu povećavane već dvije godine. I to sve u jeku spoznaje kako je dijelu Uprave INA-e plaća povećana do nama nezamislivih iznosa. Na žalost, niti jedan od tih članova Uprave nije odbio povećanje i bonuse, iako javno priznaju kako nemaju odgovornosti , ni bitnih informacija, niti izgleda da se to u skoroj budućnosti promijeni", stoji u priopćenju.
Sindikati tvrde da bi bilo presmiješno za sve prozivati kompaniju MOL. Naime, MOL ima i provodi svoje interese, ali Sindikat EKN-a traži od hrvatskih članova Uprave INA-e i države kao vlasnika, da napokon počinju štititi hrvatske interese, interese radnika i da inzistiraju na poštovanju tog "fantomskog" ugovora koji predviđa ulaganje u INU.
"U protivnom će sindikat i radnici morati sami braniti svoje interese, a neki će nas ministri i burzovni špekulanti zatim prozivati kako smo neradnici koji koče "strmoglavi napredak" hrvatskoga gospodarstva", navodi se na kraju priopćenja.