Ruski rubalj na najnižoj razini u odnosu na američki dolar u povijesti

Foto: Wikipedia

CIJENE nafte u ponedjeljak bilježe najnižu razinu u posljednjih pet godina uslijed izvješća o usporavanju industrijske aktivnosti u Kini i Europi.

Zbog trenda ponajviše trpi ruski rubalj koji se u odnosu na dolar povukao za 5.27 posto i tako potonuo na najnižu razinu u povijesti, piše Business Insider

Dolar je u odnosu na rubalj od početka godine ojačao za 50 posto.

Snižen kreditni rejting Japana

Negativnom trendu na burzama doprinosi i odluka agencije Moody's da snizi kreditni rejting Japanu s A3 na A1 sa stabilnim izgledima.

Premijer Shinzo Abe je ekonomiju pokušao potaknuti masivnom novčanom stimulacijom (tiskanjem novca), no podaci iz studenog sugeriraju da novac ne stiže u realnu ekonomiju. Japan je u trećem kvartalu skliznuo u "šokantnu" recesiju, a vlada je zbog izostanka očekivane gospodarske aktivnosti i potrošnje odlučila odgoditi povećanje PDV-a. 

Globalni pad cijena i potrošnje

Zabrinutost oko globalne ekonomije u ponedjeljak izaziva i podatak o izostanku interesa Amerikanaca za raskošne popuste u vrijeme Crnog petka i Dana zahvalnosti. Riječ je o drugoj godini zaredom u kojoj se bilježi pad potrošnje usprkos sve agresivnijem rezanju cijena i produživanju radnog vremena.

Kupci su potrošnju smanjili za 11 posto (6,5 milijardi dolara), a trgovačke lance je posjetilo puno manje ljudi nego što se očekivalo.    

Istovremeno, svježi podaci iz eurozone ukazuju na nastavak negativnog pritiska na cijene, inflacija je u studenom iznosila mizernih, ali očekivanih 0.3 posto (u listopadu 0.4). Cilj i mandat Europske središnje banke je mjesečna inflacija od 2 posto.

"Preoptimistične prognoze globalnog rasta se korigiraju, vjerojatno sa svrhom, a i Kina se vratila na radar. To je, dakako, velik regulator za cijene mnogih roba," komentirao je za Reuters današnje trendove Neil Williams, glavni ekonomist investicijskog fonda Hermes u Londonu.

Cijena nafte se stabilizirala na 68.54 dolara po barelu.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.