Piketty i vodeći svjetski ekonomisti pisali Angeli Merkel: Oprostite Grcima dug, spasite Europu

Foto: FAH

PET VODEĆIH svjetskih ekonomista uputilo je otvoreno pismo Angeli Merkel. U pismu od njemačke kancelarke traže oprost grčkih dugova jer je to, kako kažu, jedini način da se Europa oporavi od aktualne krize.

Pismo potpisuju trenutno najpoznatiji svjetski ekonomist Thomas Piketty, bivši državni tajnik u njemačkom ministarstvu financija Heiner Flassbeck, profesor na sveučilištu Columbia Jeffrey D. Sachs, profesor na sveučilištu Harvard Kennedy Dani Rodrik i profesor na Oxfordu Simon Wren-Lewis. Njihovo otvoreno pismo Angeli Merkel objavljujemo u cijelosti:

"Vječna štednja koju Europa gura niz grlo grčkom narodu jednostavno ne radi. Sada je Grčka glasno rekla dosta.

Kao što je većina svijeta znala da će se dogoditi, financijski zahtjevi iz Europe uništili su grčko gospodarstvo, doveli do masovne nezaposlenosti, kolapsa bankovnog sustava, učinili krizu vanjskog duga još puno gorom, pa je dug dosegao nenaplativih 175 posto BDP-a. Gospodarstvo sada leži u krhotinama, porezni prihodi se strmoglavljuju, proizvodnja i zaposlenost su u depresiji, a poduzetnici su gladni kapitala.

Humanitarni efekt bio je ogroman - 40 posto djece sada živi u siromaštvu, smrtnost novorođenčadi strelovito raste, a nezaposlenost mladih blizu je 50 posto. Korupcija, izbjegavanje poreza i mutno računovodstvo od strane prijašnjih grčkih vlasti pomogli su u stvaranju problema duga. Grčka je pristala na većinu zahtjeva njemačke kancelarke Angele Merkel za mjerama štednje - srezali su plaće, srezali su javnu potrošnju, smanjili su penzije, privatizirali i deregulirali, te povećali poreze. Ali u zadnjim godinama niz tzv. programa prilagodbe nametnutih Grčkoj i sličnim državama samo su stvorili Veliku depresiju kakva u Europi nije viđena od razdoblja između 1929. i 1933. godine. Lijek koji su propisali njemačko ministarstvo financija i Brisel isisao je krv iz pacijenta, a nije izliječio bolest.

Zajedno apeliramo na kancelarku Merkel i Troiku da razmotre promjenu smjera, kako bi se izbjegla daljnja katastrofa i omogućilo Grčkoj da ostane u eurozoni. U ovom trenutku od Grčke se traži da prisloni pištolj uz glavu i povuče okidač. Nažalost, metak neće usmrtiti samo budućnost Grčke u Europi. Kolateralna šteta ubit će i eurozonu kao svjetlo nade, demokracije i prosperiteta, te bi mogla dovesti do dalekosežnih gospodarskih posljedica diljem svijeta.

Tijekom 1950-ih Europa je ustanovljena na oprostu bivših dugova, posebno njemačkih, što je predstavljalo ogroman doprinos post-ratnom ekonomskoj razvoju i miru. Danas nam treba restrukturiranje i umanjivanje grčkog duga, kako bi gospodarstvo dobilo prostora za disanje i oporavak, te kako bi se dozvolilo Grčkoj da isplati preostali teret duga kroz duži vremenski period. Sada je vrijeme za humano promišljanje o kaznenom i propalom programu štednje zadnjih godina, te za dogovor o znatnoj redukciji grčkih dugova u sprezi s itekako potrebnim reformama u Grčkoj.

Naša poruka kancelarki Merkel je jasna; apeliramo na vas da poduzmete ovu ključnu lidersku akciju za Grčku i za Njemačku, ali i za svijet. Povijest će pamtiti ono što napravite ovoga tjedna. Očekujemo i računamo da ćete povući hrabar i velikodušan potez prema Grčkoj koji će biti od koristi generacijama budućih Europljana".

 
 
 
Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.