LOKALNI izbori u svibnju iduće godine donijet će brojne novosti prvenstveno za one koje ćemo birati. O promjenama koje uvode izmjene Zakona o lokalnoj samoupravi i Zakona o lokalnim izborima danas je u Saboru održana javna rasprava. Najviše polemike vodilo se oko ukidanja instituta smjene gradonačelnika putem referenduma.
Iako se o referendumu još razmišlja, mandat načelnika, gradonačelnika i župana na dnevnom će redu biti četiri puta u četiri godine, i to kod predlaganja i glasanja o proračunu. Ako proračun ne prođe, po novom neće 'pasti' samo vijeće ili skupština, nego i čelnik lokalne vlasti. Iz GONG-a smatraju da proračun ne bi trebao biti jedina stavka na kojoj bi moglo doći do smjena.
Gradonačelnici moraju snositi političku odgovornost
"Kroz obostrano raspuštanje izvršnog i predstavničkog tijela ne može se osigurati adekvatan nadzor. Sasvim je iluzorno očekivati da će, nakon što šestu godinu grad iznenadi prvi snijeg, predstavničko tijelo umjesto da kazni osobu koja je direktno odgovorna za to čekati pet mjeseci postupak donošenja proračuna i onda isprovocirati prijevremene izbore", rekao je Duje Prkut iz GONG-a.
Gradonačelnik Rijeke i predsjednik udruge gradova Vojko Obersnel smatra kako bi mogućnost smjene putem referenduma trebala ostati. "Rješenje s proračunom nije najbolje, no s njime će barem predstavnička tijela i gradonačelnici morati suočiti s političkom odgovornošću", ističe Obersnel.
"Prije svega iz razloga što se gradovi uvijek bili, jesu i moraju biti okosnica razvoja društva, okosnica razvoja investicija, okosnica razvoja napretka", pojasnio je Obersnel.
Obersnela, inače predsjednika Udruge gradova, posebno su zasmetale kritike kako će ovakvim izmjenama Zakona lokalni čelnici postati još veći šerifi.
"Šerifa je bilo i kada ih se nije biralo izravno već u Gradskom vijeću i to nema veze sa zakonskim rješenjima već sa karakterom", kaže Obersnel.
Izmjena oba Zakona koja se tiču lokalnih izbora ovog će se tjedna naći u saborskoj raspravi.