Foto: FAH
KORUPCIJA se može suzbiti samo uz pozitivne primjere najviših državnih i lokalnih dužnosnika, te uz društveni konsenzus o potrebi suzbijanja bilo kojeg oblika korupcije, poručili su iz stranke ORaH predstavljajući stranačka načela i mjere politike suzbijanja korupcije.
Svaki dužnosnik, službenik ili namještenik u tijelima javne vlasti mora točno znati koje su mu ovlasti i obaveze i odgovarati ako nije realizirao povjerenu zadaću. Rezultati trebaju uvijek biti nagrađeni, a njihov izostanak sankcioniran, poručuju iz ORaH-a.
Sva tijela javne vlasti mora biti otvorena građanima
Također, svako tijelo javne vlasti mora biti maksimalno otvoreno prema građanima i omogućiti im da vide kako upravlja resursima i što se radi za njih i u njihovo ime.
Sve informacije kojima raspolažu tijela javne vlasti, a posebno odluke, moraju biti dostupne svakom zainteresiranom. Posebno se to odnosi na sva plaćanja iz proračuna, koja treba objavljivati u realnom vremenu, kao i sve raspoložive podatke o javnim nabavama, napominju u ORaH-u.
Smatraju da bi se izradom dinamičkih imovinskih kartica za sve građane značajno otežalo legalizaciju imovine stečene korupcijom, a zbog lakšeg procesuiranja korupcije nužno je uvesti u hrvatsko zakonodavstvo odredbu o neopravdanom bogaćenju u skladu s Antikorupcijskom konvencijom ujedinjenih naroda.
ORaH-ova politika suzbijanja korupcije počiva na četiri "o": odgovornost, otvorenost, objektivnost i osviještenost. Temeljni preduvjet za njeno provođenje postizanje je konsenzusa o potrebi suzbijanja bilo kojeg oblika korupcije, ističu u ORaH-u.