Foto: Daniel Kasap / Pixsell
Da Maćešić i dalje nije poslan na odsluženje zatvorske kazne, u razgovoru za Index potvrdio je i njegov odvjetnik Ljubo Pavasović Visković. "Mislim da će na odsluženje kazne biti upućen u prosincu", kaže nam Pavasović Visković, te dodaje da se vjerojatno radi o redovnoj proceduri.
> Obitelj zgrožena blagom kaznom za suvlasnika One2Playa: "Sve ih je potkupio!"
> Otkrivamo kako se izvukao suvlasnik One2Playa: Pokušao utjecati na svjedoke, "pokajao" se nakon tri mjeseca, izbrisali mu 35 prekršaja!
> Sramotno mala kazna za smrt mladića: Pročitajte objašnjenje sutkinje zašto je Maćešić osuđen na samo dvije godine zatvora
> Do kada ćemo trpjeti ovakvu hrvatsku pravdu?
Maćešić je, podsjećamo, osuđen na samo dvije godine zatvora zato što je vozeći pijan prošao kroz crveno svijetlo i usmrtio Sinišu. To je godinu dana manje od zakonskog minimuma za ovo kazneno djelo, koje se inače kažnjava s tri do deset godina zatvora. Presuda Maćešiću postala je pravomoćna u svibnju ove godine.
Neispunjeno obećanje ministra pravosuđa
Obitelj Smiljanić na sastanak u Ministarstvu pravosuđa, kod pomoćnika ministra Šimca, primljena je nakon što su im 18. listopada uručili otvoreno pismo naslovljeno na ministra pravosuđa Orsata Miljenića. U pismu se, između ostalog, prepričava sastanak članova obitelji Smiljanić s ministrom Miljenićem iz prosinca 2012. godine, netom nakon što je Maćešić nepravomoćno osuđen na mizerne dvije godine zatvora.
"Cijenjeni gospodine ministre, sjećate li se što ste nam obećali kod Vas u uredu u prosincu 2012. godine? Nakon što ste nam pravnički učenim jezikom objasnili kako na tu odluku Vi ne možete niti smijete utjecati, obratili ste nam se kao čovjek i kao otac. I dan danas se sjećamo Vaše ispružene desne ruke uz istovremeno obećanje: 'Pitajte me gdje je Dejan Maćešić kada presuda postane pravomoćna. Dođite mi u ured i pitajte me. Obećajem Vam da ću se osobno pobrinuti da u postupku izvršenja on neće imati nikakve privilegije niti će biti tretiran na način koji odudara od postupka prema ostalim osuđenicima'. U moru poniženja i tuge u kojem smo se od smrti našeg Siniše do danas utapali, Vašu gestu doživjeli smo kao jedinu utjehu da će barem ta najblaža moguća kazna biti izvršena po zakonu i da će, uz Vašu kontrolu, barem taj dio ovog mučnog pravnog postupka biti pravedan", stoji u pismu.
Usprkos obećanju ministra pravosuđa, pet mjeseci nakon što je presuda postala pravomoćna, Maćešić i dalje nije poslan na izdržavanje ionako male zatvorske kazne. Obitelj Smiljanić u pismu kojeg potpisuju Sinišini roditelji i njegova sestra stoga još jednom postavlja pitanje: "Cijenjeni gospodine ministre, gdje je danas osuđenik Dejan Maćešić?".
Gdje su prava Sinišine obitelji?
Obitelj Smiljanić i dalje smatra da suđenje Maćešiću, suvlasniku firme One2Play, nije bilo pravedno. Maćešić je, vjeruju članovi obitelji, zaslužio puno ozbiljniju kaznu zatvora. Od borbe za svoja prava stoga ne odustaju; predali su tužbu Ustavnom sudu RH, te najavljuju da se će, ukoliko bude potrebno, obratiti i Europskom sudu za ljudska prava u francuskom Strasbourgu.
U Ustavnoj tužbi obitelj Smiljanić navodi da im je povrijeđeno pravo na pravično suđenje, koje im jamči Ustav RH, kao i pravo na pošteno suđenje, koje jamči Europska konvencija za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda. Obitelj Smiljanić smatra da su njihova prava povrijeđena na način da ih Općinski kazneni sud, koji je vodio prvostupanjski postupak, čak u dva navrata nije uopće pozvao da prisustvuju ročištima u postupka protiv Maćešića.
Obitelji Siniše Smiljanića na taj način je onemogućeno da sudu predoče dokaze koji su se mogli pokazati relevantnima u procesu protiv Maćešića. Također, sutkinja Renata Pražetina Kaleb drugom prilikom nije dopustila Saši Smiljanić, sestri pokojnog Siniše, da prisustvuje raspravi. Doslovno ju je izbacila iz sudnice. Tome treba dodati i da nikome od obitelji Smiljanić nije omogućeno da u postupku iznesu završni govor, na što su također imali pravo.
Je li sutkinja favorizirala Maćešića?
Njihovo pravo na pravično suđenje, kako u ustavnoj tužbi navodi obitelj Smiljanić, povrijeđeno je i u drugostupanjskom postupku pred Županijskim sudom u Zagrebu. "Podnositelji u postupku povodom žalbe nisu bili ovlašteni staviti prijedlog za izuzeće suca višeg suda, te tek sada, u ovoj ustavnoj tužbi, imaju priliku zahtijevati da se njihovo pravo na pravično suđenje zaštiti", navodi se u tužbi.
U ustavnoj se tužbi, naime, navodi kako su u postupku protiv Maćešića sudjelovali brojni suci, što kao članovi vijeća što kao pojedinci. Ističe se uloga sutkinje Sonje Brešković Balent, koja je, kako tvrdi obitelj Smiljanić u ustavnoj tužbi, "redom donosila odluke u korist osuđenika Maćešića". Ona je bila članica vijeća koje se zalagalo za Maćešićevo prijevremeno puštanje iz pritvora, te predsjednica vijeća koje je potvrdilo za Maćešića vrlo povoljnu prvostupanjsku presudu.