Foto: YouTube (screenshot reklame za tvrtku SilencerCo, čiji je zaštitni lik "Johnny Dronehunter")
UPUCATI majušne bespilotne letjelice nije laka zadaća, no ocijeniti u kakvoj situaciji ljudi smiju pucati po dronovima još je teža, piše Popular Science.
Upotreba oružane sile u Americi je (uglavnom) dozvoljena isključivo prilikom suočavanja s ozbiljnom fizičkom prijetnjom, pa će sud morati odvagnuti je li narušavanje privatnog posjeda bespilotnom letjelicom istovjetno situacijama kad u privatno dvorište ušeta susjedov pas, ili je ipak riječ o ozbiljnijem kaznenom djelu narušavanja privatnosti, odnosno nanošenja tjelesne ozljede.
Kako je to pokazala američka vojna praksa, na bespilotne letjelice se mogu postaviti sofisticirane kamere i raznovrsna oružja, što je još jedna od nedoumica, barem kad je riječ o realnoj ili pretpostavljenoj prijetnji, o kojoj će morati prosuditi zakonodavna tijela.
Budući da slučajeva u kojima ljutiti susjedi pucaju po pomodnim letećim robotima nema mnogo, budućnost zakonodavstva o dronovima mogla bi ovisiti upravo o ljutitom muškarcu iz New Jersaya i njegovoj sačmarici, procjenjuje popsci.