Mozambik može, ali ne i Hrvatska: U zemlji u kojoj se godinama ratovalo uništena posljednja mina

Foto: FAH

DETONACIJOM pred okupljenima jučer je u Mozambiku uništena posljednja poznata mina, piše The Guardian. Nakon 22 godine razminiravanja dovršen je posao za koji su neki procjenjivali da će biti potrebna desetljeća.

Da je ovo velik uspjeh govori i podatak da je ova zemlja dugo vremena slovila za jednu od najopasnijih zemalja na svijetu kad su u pitanju mine.

"Mnogu su ljudi mislili da će razminiravanje trajati stotinama godina. Mi smo završili u manje od trideset. Ključ je u predanosti vlade i jasnom planu. Čistili smo regiju po regiju, a imali smo i darežljive donore. Donori idu tamo gdje postoji jasan plan i gdje će vidjeti napredak za uloženi novac", rekao je Albert Augusto, direktor mozambičkog Nacionalnog instituta za razminiravanje.

Prve mine u ovoj zemlji postavljene su još šezdesetih godina 20. stoljeća tijekom rata za osamostaljenje od Portugala. Nastavile su se "sijati" i u građanskom ratu koji je uslijedio, a konačni mir je potpisan tek 1992. godine. U nekim dijelovima zemlje praktički nije bilo grada, brane, trafostanice ili bilo kojeg drugog postrojenja oko kojeg nisu bile postavljene mine.

Na granici sa Zimbabveom cijelom su dužinom bile također postavljene mine.

Razminiravanje je počelo 1993., a pomogli su SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo te još neke države ukupno doniravši gotovo 60 milijuna dolara za razminiravanje.

Tijekom devedesetih godišnje je bilo oko 600 žrtava, da bi ta brojka 2013. godine pala na 13. Očišćeno je 1,118 minskih polja na kojima je uništeno preko 171,000 mina.
 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.