Čini se, međutim, da ministar obrazovanja, znanosti i sporta nije baš u potpunosti shvatio značenje pojma dekriminalizacije. "Droga i dalje ostaje kazneno, u prekršajnoj sferi", pomalo je konfuzno rastumačio Jovanović u razgovoru s novinarima.
Sudovi preopterećeni kaznenim prijavama zbog posjedovanja
Prema trenutnom hrvatskom Kaznenom zakonu, posjedovanje čak i minimalnih količina droge tretira se kao kazneno djelo. Ukoliko vas policija ulovi s, primjerice, jednim "jointom", radi se o kaznenom djelu koje će vam trajno ostati upisano u dosje i zbog kojeg je moguće čak i završiti u zatvoru.
Upravo zbog toga Miljenić predlaže dekriminalizaciju, odnosno prebacivanje manjih količina droge iz kaznene u prekršajnu sferu: kako bi se izbjeglo stigmatiziranje rekreativnih korištenja lakih droga, ali i kako bi se rasteretio pravosudni sustav koji svake godine mora rješavati tisuće kaznenih prijava zbog posjedovanja relativno minornih količina opojnih supstanci.
Prevencija najvažnija u borbi protiv ovisnosti
"Kad je riječ o ovisnosti, treba reći da je ovisnost put bez povratka. Ona počinje tako da čovjek uzme drogu, zatim droga traži drogu i na kraju droga uzme čovjeka", upozorava Jovanović. Ističe da je u borbi protiv ovisnosti najvažnija prevencija, kojoj njegovo ministarstvo planira posvetiti dužnu pozornost.
"Cilj ministarstva je kroz preventivne programe i zdravstveni odgoj u školama, koji će donijeti struka, spriječiti da dođe do uzimanja droge. Mi smo već povećali sredstva za prevenciju ovisnosti u školama i to je jedini put koji će smanjiti broj mladih koji kreću na put bez povratka", kaže Jovanović.