Foto: Facebook
"SPASILI SMO NAŠE AUTOCESTE, hvala svim volonterima koji su strpljivo prikupljali potpise od prve do zadnje minute trpeći vremenske nepogode, pritiske, osporavanja, a ponekad i uvrede.
Hvala svim građankama i građanima što se unatoč svim manipulacijama, zastrašivanjima, demagogiji i spinovima nisu dali zbuniti nego su potpisali za referendum protiv koncesije.
Hvala svim medijima koji su korektno pratili našu akciju, a i onima koji su bili manje korektni,..učinak je bio isti, netko je potpisao zbog argumenata a netko zbog inata.
Hvala i svima koji su na bilo kakav način pomogli, pa makar i dijeleći s nama želju za uspjeh akcije,...
Jednostavno: HVALA NARODE,.. SPASILI SMO NAŠE AUTOCESTE!!!!", poručio je jedan od organizatora Mijat Stanić preko svog Facebook profila.
Podsjetimo, riječ je o izjašnjavanju birača o potrebi da se zatraži raspisivanje referenduma o uređenju pitanja davanja hrvatskih autocesta u koncesiju. Predstavnici inicijative "Ne damo naše autoceste" smatraju da je Vlada glavni krivac za stanje u kojem se danas nalaze Hrvatske autoceste unatoč pljačkama u prethodnom razdoblju jer je dodatno urušila sustav, ne provodi restrukturiranje, ne nabavljaju se potrebni strojevi, a ceste se zapuštaju.
Objavili kako su riješili financije
Iako ne postoji zakonska obaveza objave Organizacijski odbor objavio je prve izvještaje financiranja inicijative za raspisivanje referenduma.
Ukratko, sredstva za kampanju osiguravaju sami organizatori, s time da u najvećoj mjeri sudjeluju Nezavisni cestarski sindikat (134,849.67 kn) i Pravo na grad (130,294.19 kn), ali i Sindikat radnika Hrvatskih cesta i autocesta (12.500,00 kn), Zelena akcija (17.105,85 kn), Matica hrvatskih sindikata (16.037,97 kn), Nezavisni hrvatski sindikati (9.715,63 kn), Zelena Istra (5.480,00 kn) i Udruga Kinookus (11.875,00 kn)
Dosadašnji troškovi iznose 337.858,31 kn, s time da je najviše sredstava raspoređeno na plaćene oglase u medijima (62.626,25 kn), putne troškove za koordinatore i volontere (51.040,36 kn) i reflektirajuće prsluke za volontere (44.753,00 kn). U tisak promotivnih materijala poput plakata, billboarda i letaka dosad je uloženo 41.058,13 kn, u zakup površina i postavljanje billboard plakata 18.970,00 kn, dok je u promociju putem interneta dosad uloženo 14.589,44 kn. Organizacija potpisnih mjesta (prijave, najam štandova, korištenje javnih površina) zasad iznosi 15.976,00 kn.
Nakon prikupljanja potpisa slijedi obrada potpisa i referendum, a Vlada treba pripremiti druge načine rješavanja duga, nastalog zbog uzimanja kredita za izgradnju autocesta, koje tvrtke HAC i ARZ ne mogu vratiti, kazao je Stanić.
Od vladajućih će zatražiti da se referendum održi kada i predsjednički izbori kako bi se izbjegli nepotrebni troškovi. Budući da je inicijativa imala rok od 15 dana za prikupljanje potpisa, isti rok će, kaže Stanić, dati i vladajućima za njihovo prebrojavanje.
Stanić ističe da je njihova inicijativa platforma za zaštitu javnih dobara i javnog interesa. "Ako sutra na red dođu vode, šume ili bilo što drugo, ova organizacija udruga civilnog društva i sindikata će se tome suprotstaviti", kazao je Stanić na središnjem zagrebačkom trgu, ispred jednog od oko tisuću štandova na kojima su se protekla dva tjedna širom Hrvatske skupljali potpisi.
Ozren Matijašević rekao je jučer da do sredine idućeg tjedna neće znati koliko imaju potpisa. Uvjeren je, međutim, da su prikupili dovoljan broj potpisa, čak i ako raspisivanje referenduma treba poduprijeti deset posto od ukupnog broja birača, odnosno njih oko 450 tisuća, kao što smatra Ministarstvo uprave, a ne deset posto od broja birača u Hrvatskoj, odnosno 370 tisuća.
"Štogod (ministar uprave Arsen) Bauk u svojoj kuhinji zakuha i štogod naprave mi ćemo ispuniti", kazao je Matijašević.