Foto: 123rf
Prognostičari najavljuju kako bi El Nino mogao biti jak kao 1997. i 1998. godine, kada je uzrokovao smrtonosna klizišta u jugoistočnoj Aziji i ekstremno vrijeme u mnogim drugim dijelovima svijeta.
Prosječna globalna temperatura također bi mogla porasti, iako je već ove godine srušila rekord. Očekuje se da će ovogodišnji rekord sljedeće godine biti srušen, što će biti već treća godina zaredom.
El Nino je već oslabio indijsku sezonu monsuna i povećao rizik od suša u Južnoj Africi, Indoneziji i Australiji. Moguće je da će donijeti i česte kiše u Kaliforniju, koja se ove godine borila sa sušom.
"Mnogo ovakvih stvari mogu se dogoditi bez ljudskog faktora, no ovo sad ipak se događa i zbog aktivnosti čovjeka. Kada se dogodi El Nino, radi se tek o dodatku koji još više podiže globalnu temperaturu. To je ekstra uvjet koji dovodi do obaranja rekorda", rekao je Rowan Sutton.
"Ukoliko ne dođe do velike vulkanske erupcije vjerojatno je da će globalne temperature u 2014., 2015. i 2016. biti među najtoplijim ikad izmjerenim. El Nino je vrlo važan faktor, no on je samo dodatak globalnom zagrijavanju za koje je odgovoran ljudski faktor", dodao je Sutton.
El Nino se događa kada vjetrovi koji cirkuliraju iznad Pacifica oslabe, zbog čega se površina oceana zagrijava iznad uobičajene razine. Obično povećava vjerojatnost suše u dijelovima Azije, Australije, južnom i sjevernom dijelu subsaharske Afrike i Centralne Amerike, no donosi i tendenciju vlažnijeg vremena u ekvatorijalnoj istočnoj Africi i jugu SAD-a.
Vjeruje se da je El Nino odgovoran za serije neobičnih vremenskih uvjeta ove godine.