Merkel obećala Beogradu potporu na putu ka EU

Foto: Hina

NJEMAČKA kancelarka Angela Merkel obećala je u srijedu navečer Beogradu potporu Berlina u procesu eurointegracija i rekla da je samo "pitanje vremena" kad će prva pregovaračka poglavlja o članstvu Srbije u EU biti otvorena jer je to Beograd zaslužio svojom spremnošću na kompromise u pregovorima s Prištinom.

"Možete računati na potporu iz Berlina. Vidimo da trenutno postoji velika spremnost i kompromis sa srpske strane i to ćemo istaknuti u raspravi unutar Europske unije", rekla je Merkel, koja je kasno popodne doputovala u dvodnevni posjet Beogradu.

Ona je na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji nakon razgovora sa svojim domaćinom, srbijanskim premijerom Aleksandrom Vučićem, rekla kako Srbija ranijih godina nije pokazivala spremnost na kompromise te da je sada "samo pitanje vremena" kad će poglavlja biti otvorena.

"Nije uvijek bilo tako tijekom prethodnih godina, ali sad je situacija takva i to ćemo pozitivno ocijeniti. To će imati utjecaja na podatak kad će biti otvorena poglavlja", rekla je Merkel novinarima, istodobno zahvalivši srbijanskom premijeru "što je pokrenuo velik broj inicijativa i poticao stabilnost u regiji".

Njemačka kancelarka je podsjetila da je EU još 2003. godine svim zemljama Zapadnog Balkana otvorila perspektivu članstva u Uniji i da je to od obostrane koristi.

"Smatram da je ta ponuda nešto gdje obje strane mogu dobiti - i zemlje koje nisu članice EU, kao i 28 država članica Unije. I u našem je interesu da na zapadnom Balkanu vlada mir, a da zajedničko članstvo u EU omogući taj mir", rekla je Merkel i pohvalila napredak u odnosima Srbije i Albanije te uzajamne posjete i napredak u dijalogu premijera dviju država.

Merkel je pohvalila i "ekonomsku agendu" srbijanske vlade, ocijenivši da "postoji razlika" u odnosu na Grčku. "Vlada iz uvjerenja ide putem koji nije jednostavan, već onim koji će uroditi plodom, kao u Portugalu i Španjolskoj, gdje su provedene mjere štednje", ocijenila je Merkel.

Njemačka kancelarka je, unatoč pohvalama i ohrabrenjima, poručila Beogradu kako ima još dosta toga za uraditi.

"Postoji niz razloga da budemo u komunikaciji. Želim vas ohrabriti da nastavite svoje napore. Znamo da u mnogim pitanjima ima još dosta toga za učiniti", rekla je Merkel te priznala kako su pred Srbijom izazovi migracijskih tokova jer trenutni režim ne funkcionira, a Srbija je postala tranzitna zemlja za migrante koji stižu preko Grčke. Istaknula je da treba poduprijeti i Srbiju i Mađarsku u problemima s kojima se suočavaju u tranzitu migranata iz Sirije, Iraka i drugih zemlja.

Srbijanski premijer Aleksandar Vučić zahvalio je Angeli Merkel na "doprinosu politici mira i dobrih odnosa na Balkanu" ocijenivši da je ona "ključni igrač u stabilizaciji prilika na Balkanu".

Vučić je podsjetio da su srbijansko-njemački odnosi sve bolji i politički i gospodarski, uz trgovinsku razmjenu od tri milijarde i 118 milijuna eura, te da je Njemačka je druga na popisu zemalja u koje Srbija izvozi, dok istodobno njemačke tvrtke u Srbiji zapošljavaju oko 26.000 ljudi.

"Mi od Njemačke ne tražimo milostinju nego pomoć u znanju i da budemo marljivi kao oni, a da u ekonomiji budemo još uspješniji", rekao je Vučić, naglasivši kako on u svom timu ima dvoje savjetnika koji su iz Njemačke.

Naglasivši da je u razgovoru s gošćom iz Njemačke istaknuo "tri važne stvari" Vučić je na prvo mjesto stavio pitanje regionalne stabilnosti, politike mira i pomirenja.

"Srbija se ponašala kao stup stabilnosti u regiji i ponašat će se tako i ubuduće", poručio je Vučić. Istaknuo je kako je Srbija uspjela pokrenuti teške gospodarske reforme, a da je deficit smanjila sa 6,6 na 1,6 posto bruto nacionalnog dohotka i povećala prihode te je najavio gospodarski rast do kraja godine.

Vučić je njemačkoj kancelarki kazao i da je Srbija odlučna nastaviti putem eurointegracija, ali "da na tom putu i dalje očekuje veliku potporu".

Angela Merkel posjet Beogradu nastavlja u četvrtak sastankom sa srbijanskim predsjednikom Tomislavom Nikolićem, a najavljeni su i njezini susreti s predstavnicima civilnog društva.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.