Hrvatski pacijenti ne mogu sami nadoplatiti protezu umjetnog kuka

Foto: Hina

HRVATSKI zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) plaća ugradnju proteze umjetnog kuka prema medicinskoj indikaciji za svakog pacijenta kojem je takav zahvat potreban bez obzira na cijenu implantata, no hrvatski pacijenti ne mogu sami nadoplatiti i odabrati protezu koja prelazi standard koji propisuje HZZO, izjavila je danas ravnateljica HZZO-a Tatjana Prenđa Trupec.


Na okruglom stolu o mogućnostima odabira umjetnog kuka u državnim i privatnim bolnicama Prenđa Trupec je upozorila da je eventualna ugradnja umjetnog kuka uz nadoplatu nezakonita.

Osim što bi mogućnost nadoplate potaknula slične zahtjeve i kod drugih pacijenata, to bi otvorilo i problem etičkog oglašavanja, odnosno omogućilo proizvođačima da nagovaraju pacijente na odabir određene proteze, koja ne mora biti medicinski opravdana, kaže Prenđa Trupec.

Liste čekanja za ugradnju proteze umjetnog kuka su smanjene, iako su i dalje među najdužim listama čekanja u državnim bolnicama, a kreću se, ovisno o bolnici, od tri do 15 mjeseci.

Predsjednik Hrvatskog ortopedskog društva Robert Kolundžić istaknuo je kako se struka zalaže za individualni pristup svakom pacijentu kod odabira proteze, odnosno da standard za odabir i ugradnju kuka bude dob i patologija pacijenta.

Odabir vrste kuka ovisi o životnoj dobi, uzroku oštećenja, stanju kuka i aktivnostima kojima se osoba želi baviti nakon operacije. S obzirom na nove kirurške tehnike i sve bolje implantate, drži da treba pronaći razumnu mjeru između želje za ugradnjom "rolls roycea" i želje da pacijent prohoda.

Predsjednik Udruge privatnih poslodavaca u zdravstvu pri Hrvatskog udruzi poslodavaca Zoran Knežević smatra da ugradnja kvalitetne proteze kuka u startu predstavlja veći trošak, ali dugoročno predstavlja uštedu.

Za Hrvatsku bi ideal trebala biti Njemačka

Kada je u pitanju odnos javnog i privatnog zdravstva, za Hrvatsku ideal trebala biti Njemačka gdje su privatnici, nakon što dobiju odobrenje za rad od nadležnog ministarstva, najmanje 30 posto svojih kapaciteta dužni staviti na raspolaganje državi.

Time bi i u Hrvatskoj, kaže Knežević, dobili zadovoljnog pacijenta, zadovoljnog poslodavca, odnosno državu, ali i privatnog pružatelja usluga.

Medicinski direktor Specijalne bolnice za ortopediju i traumatolgoiju "Akromion" Nikola Čičak podsjetio je kako je cijena ugradnje umjetnog kuka 2010. godine iznosila 28.000 kuna. To je premalo jer nisu bili uračunati popratni troškovi (plaće, struja itd.) koji iznose 20.000 kuna, a u međuvremenu je cijena dodatno snižena za 7000 kuna, pa se danas operacija kuka plaća 21.000 kuna.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.