Foto: Damjan Tadić / Cropix
"Svi smo spremni, ali 90 posto svita treba ići na tečaj za radit' s fiskalnim blagajnama. Stariji svit ne znaju ni na mobitele, a one nisu jednostavne da bi se ljudi lako naučili raditi".
"To je ovdje na tržnici nemoguće. Mi smo uvik na udaru kiše, mokro je i sve. Teško se to sprovede ovdje. Teško je i zamisliti, a ne sprovesti".
Naime, ako prodavači s tržnice nisu u sustavu PDV-a, ali su paušalci plaćanja poreza na dohodak, račune će od srpnja izdavati svojim kupcima iz blokova koje će im ovjeriti Porezna uprava. Svi ostali će morati imati s fiskalnu blagajnu spojenu internetskom vezom s Poreznom upravom.
"Nas male se ništa ne pita"
"Neću raditi. Ja sam žena u 81. godini, ja ne znam radit' s tim. Tko će to radit'? Mi ćemo se stari puno dignut' s pazara i ostat će pazar prazan. Ići ću samo za se. Što ima za sebe u kuću i to je to".
"Kad naša Vlada donese odluku, onda nas male i kad se pita ne pita se. Nemoguće će biti raditi po kiši. Ja nemam zaštitu, nemam krova nad glavom i to je osnovni problem. Lako ćemo se mi s papirima i blagajnom riješiti, ali je problem kiše".
Oslobođeni fiskalizacije su proizvođači vlastitih poljoprivrednih proizvoda to jest nosioci OPG- zelenog kartona, no država nije do kraja definirala dobivanje tog statusa. Hoće li uvođenje fiskalnog sustava na zelenim tržnicama dovesti do njihovog gašenja ostaje nam još samo 15-tak dana da vidimo.