Evo što slušaju hrvatska djeca na televiziji: Pjesma "Šminkerica" je seksistička, uvredljiva i stereotipna

Screenshot: Youtube

PRAVOBRANITELJICA za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić reagirala je na brojne upite zbog dječje pjesme "Šminkerica" koju izvodi dječji zbog Zagrepčanke i dečki, a koji se emitira na Dječjoj televiziji.

> Dječji zbor Zagrepčanke i dečki: Pjesma "Šminkerica" je teška ironija

Podsjetimo, portal Libela objavio je kako je spot prijavio Pravobraniteljici ravnopravnost spolova jer je seksistički. "Brojni su napori da se kroz sadržaj za djecu - crtane filmove, filmove za djecu i igračke - djevojčice ohrabri i osnaži da budu znanstvenice, istraživačice i aktivne članice društva. Ovakva pjesma nasuprot tome učvršćuje stereotipe o djevojčicama i ženama, a da uopće ne spominjemo spot u kojem se seksualizira djevojčice u najgoroj maniri dječjih izbora ljepote", napisali su iz Libele.


Evo što smatra Pravobraniteljica, njeno priopćenje objavljujemo u cijelosti:

"Tekst pjesme je seksistički, žene tretira kao manje vrijedne

Izvršivši uvid u video spot i tekst pjesme "Šminkerica" u izvedbi dječjeg zbora "Zagrepčanke i dečki" (autor teksta Slavko Olujić, ujedno i voditelj zbora) koji se već neko vrijeme emitira na TV Dječja televizija (u privatnom vlasništvu TV Jabuke), Pravobraniteljica je utvrdila da tekst pjesme nije primjeren utoliko što na seksistički način promovira stereotipne društvene rodne uloge u kojem se žene tretiraju kao inferiorne, manje vrijedne te kao objekti i to, u konkretnoj pjesmi, već u dobi djeteta.

Eventualna namjera autora "Šminkerice" da pjesma bude zabavna, "šaljiva" i privlačna djeci ni u kom pogledu ne može opravdati izrazito negativan odgojni učinak svodeći seksističku percepciju žene u kontekst društveno poželjnog ponašanja. Element ironije koji autor pjesme navodi kao opravdanje  nije vidljiv ni iz teksta pjesme ni iz njene interpretacije kroz aranžman i koreografiju u video spotu, a čak i da je vidljiv, upitno je razumijevanje koncepta ironije djece predadolescentskog uzrasta (kojem je pjesma namijenjena). Točno je, kako se navodi, da pjesma ima odgojnu funkciju, ali razvidno je da je ona isključivo diskriminatornog učinka.

"Mama, napiši mi zadaću ako me voliš…. Faks sam opet promašila, nije taj za tebe mila. Šminkerica želim ja biti… Štreberice one male, cijeli dan po faksu zuje… Tata, tatice, sastavi mi lektiru, ako me voliš… Veterina mi ne leži, ekonomija nikako, građevina to ne štima, ja sam ipak cura fina…Šminkerica ja ću biti, zašto to i dalje kriti, garderoba uvijek šik …cipele zadnji hit. Na faksu se našetava, šminku, puder obožava, a počelo je onim: Mama, mamice napiši mi zadaću ako me voliš."

Promovira se stereotip da je za djevojke najbitnije da budu atraktivne

Iz teksta pjesme, naime, proizlazi kako djevojčice nisu zainteresirane za školovanje u "ozbiljnim" profesijama već samo zato da budu "šminkerice", dok roditelje emocionalno ucjenjuju svojim izgledom kako bi oni odradili njihove zadaće za njih.

Konkretno, to znači da se promovira stereotip kako je za djevojčice, a time i za djevojke, odnosno žene, najbitnije da "lijepo" odnosno atraktivno izgledaju, a ne da se obrazuju i/ili rade. Imperativ izgleda, forme, šminke, a ne sadržaja, znanja i sposobnosti, predstavlja 'kult tijela/izgleda' te se nameće ženama iz razloga kako bi one bile što privlačnije muškarcima. U tom smislu, žene (djevojčice) tretiraju se samo kao objekti muške zabave. Zašto bi se školovale, obrazovale i razvijale sposobnosti, dosta je da lijepo izgledaju, da se svide muškarcima i budu njihov "privjesak" tj. ukras koji služi istima za zadovoljenje njihovih potreba, dok su muškarci ti koji će odraditi tzv. ozbiljne poslove.

Pored navedenoga, "Šminkerica" perpetuira stereotip ignorancije i ne-obrazovanja, a promovira površnost i konzumerizam, te je također obrazovno diskriminatoran u odnosu na osobe/djecu koje svoje napredovanje postižu radom, zalaganjem, stjecanjem znanja i osobnim razvojem. S obzirom da Pravobraniteljica u svom radu s osobitom pozornošću prati sadržaje vezane za ravnopravnost spolova u području odgoja i obrazovanja, aktivno sudjeluje u donošenju novih kurikuluma i drugih relevantnih propisa te stavlja primjedbe ukoliko oni promoviraju upravo ovakve stereotipe, tekst pjesme "Šminkerica" držimo vrlo diskriminatornim, štetnim i uvredljivim za djecu, ali i za odrasle.

Tekst predstavlja diskriminaciju

Shodno tome, tekst ove pjesme predstavlja diskriminaciju temeljem spola i u suprotnosti je s čl.6. Zakona o ravnopravnosti spolova (NN 82/08) i čl.1. Zakona o suzbijanju diskriminacije (NN 85/08) te nizom međunarodnih dokumenta koji nalažu uklanjanje stereotipa u svim područjima javnog života kako djeca od najranije dobi ne bi bila izložena štetnim sadržajima u razvojno-odgojnom smislu.

Pravobraniteljica apelira na sve dionike uključene u rad s djecom i mladima da posebnu pozornost obraćaju na to da kroz svoj rad ne pridonose seksističkoj percepciji uloge djevojčice, djevojke i žene koja je u današnjem društvu još uvijek vrlo široko prisutna i otežava postizanje stvarne ravnopravnosti između žena i muškaraca."

Od dječje pravobraniteljice, koja bi se također trebala oglasiti o slučaju, još nema nikakvih reakcija.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.