Bojkotirate li benzinske postaje? U četiri mjeseca benzin skuplji 58, a dizel 48 lipa za litru

ANONIMNA grupa na Facebooku pozvala je danas na bojkot svih benzinskih postaja u Hrvatskoj.

Cijene naftnih derivata konstantno rastu od listopada prošle godine. U tome razdoblju se za litru Eurosuper BS 95 mora izdvojiti 53 lipe više, Eurosuper BS 98 57 lipa, a Eurosuper 100 58 lipa više. Bolje ne prolaze niti vozači dizelskih automobila koji Eurodiesel BS plaćaju 43 lipe više.

Novo poskupljenje naftnih derivata se dogodilo jučer, a Vlada je najavila da neće intervenirati dok cijena benzina ne bude 12 kuna. "Trebali bi se svi ujediniti i sad natankat' i onda se vozit dok traje rezervoar. Nije bitno jel' to mjesec ili dva", kazao je jedan jučer jedan od građana o bojkotu.

"Svoj automobil ću točiti u Sloveniji"

Mnogima nije jasno zašto već sada poskupljuje gorivo kada embargo Irana na izvoz stupa na snagu u srpnju. "Zašto sada poskupljuje gorivo kada embargo stupa na snagu u srpnju. Slučajno poznajem jednog direktora u Ini koji sam kaže da je njih jako, jako puno zaposlenih i da to dosta ovisi o cijeni nafte", objasnio je drugi građanin.

Treći stanovnik Zagreba je kazao da će svoj automobil "točiti" u Sloveniji. "Predložio sam prijateljima da se ne vozimo svaki sa svojim automobilom, nego da nas se vozi četvero zajedno. Svaki tjedan će voziti jedan", kazao je kako će u njegovom društvu bojkotirati benzinske postaje.

"Nakon novih poskupljenja naftnih i benzinskih derivata od strane Ine u Hrvatskoj, došlo je vrijeme da hrvatski građani pruže otpor toj i ostalim naftnim kompanijama u kojima caruje korupcija, a cijene su neopravdano visoke zahvaljujući monopolu i Ivi Sanaderu koji je dobio najmanje 10 milijuna eura mita da bi mađarski MOL preuzeo INU koja trenutno ima većinu tržišta u RH", napisali su u pozivu na bojkot koji je kružio mailovima i Facebookom.


"Pojeftinjuju za par lipa, a dižu za maksimalnih tri posto"


"Kada rastu cijene derivata kažu da je to vezano uz tečaj dolara i mediteransko tržište. No kada je tečaj dolara povoljniji i kada cijene barela sirove nafte padaju oni ili ne mijenjanju cijene ili je to pojeftinjenje od par lipa, a kada dižu cijene onda dignu maksimalno koliko se može (3 posto)", tvrde organizatori.

Podsjećaju da je prije par godina, kada je cijena barela bila krizno visoka, u Hrvatskoj je litra nafte ili benzina bila malo iznad 8 kuna, dok su danas svi benzini neke nafte iznad 10 kuna, iako je danas barel jeftiniji nego prije par godina. "22. veljače 2012. (SRIJEDA) je dan kada bojkotiramo SVE benzinske postaje, te im time zadajemo ozbiljan udarac u poslovanju, a kome je hitno 'tankanje' neka to obavi dan ranije kako bi građani napokon složno zadali udarac naftnim kompanija", zaključuje se u pozivu na bojkot.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.