Bizarnost u Srbiji: U školstvu istodobno višak i manjak nastavnika

Ilustracija: FAH

U OSNOVNIM i srednjim školama u Srbiji nepopunjeno je ukupno 12.461 mjesto za djelatnike u nastavi, a istodobno je oko 5.100 zaposlenika u školama tehnološki višak, podaci su koje je u petak objavilo srbijansko ministartvo obrazovanja, znanosti i tehnološkog razvoja.

Popis potrebnih i suvišnih djelatnika škole i dalje dopunjavaju i unose podatke koji se na internetskoj stranici ministarstva dnevno ažuriraju i mijenjaju, ali sindikati prosvjete već ukazuju na paradoksalnu situaciju u kojoj se se istodobno iskazuje i višak i manjak kadrova u drastično različitim podacima.

“Broj slobodnih radnih mjesta je apsolutno iznenađenje”, izjavila je za beogradsku Politiku predsjednica Unije sindikata prosvjetnih radnika Srbije Jasna Janković.

Sindikati upozoravaju da je ovo tek početak i vrh “ledenog brijega” te da će do kraja tjedna broj prijavljenih tehnoloških viškova biti nekoliko puta veći, jer škole tek počinju raditi pa će i popisi biti ažurniji.

Prosvjetari kalkuliraju da bi se, kada popis “suvišnih” bude gotov, na njemu moglo naći od 20.000 do čak 30.000 ljudi.

Najviše slobodnih mjesta u osnovnim školama


Istodobno, prema dosadašnjim podacima, najviše slobodnih mjesta je u osnovnim školama - 8.160, od čega oko 1.500 u izvannastavnih djelatnostima, dok je u srednjim školama slobodno 3.619, od kojih oko 3.200 u nastavi.

Predstavnici sindikata prosvjete najavili su da će “ovaj popis i popis tehnoloških viškova u rujnu biti predmet analize”, budući da školska godina u Srbiji službeno počinje 1. rujna.

U Srbiji je koncem travnja prošle godine sporazumom sindikata i resornog ministarstva okončan petomjesečni štrajk prosvjetnih djelatnika tijekom kojeg su školski satovi skraćivani za 15 minuta.

Prosvjetni djelatnici zahtijevali su, među ostalim, da budu izuzeti iz vladine odluke o smanjenju plaća u javnom sektoru jer su im, kako tvrde, “plaće ionako ispod republičkog prosjeka, a oko 15.000 zaposlenih u obrazovanju je već na minimalcu” koji su Srbiji iznosi oko 210 eura.

Prosječna plaća u obrazovanju u Srbijij je oko 400 eura, a sindikati ukazuju na primjere da “srednjoškolski profesor ima istu plaću kao vozač u ministarstvima ili tajnica u policiji”.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.