Autonomna ženska kuća: Ministarstvo Milanke Opačić manipulira građanima

Foto: FAH

AUTONOMNA ženska kuća Zagreb reagirala je na priopćenje koje je Indexu 25. rujna poslalo Ministarstvo socijalne politike i mladih. Reakciju Autonomne ženske kuće Zagreb, koju potpisuje predsjednica ove organizacije Neva Tŏlle, prenosimo u cijelosti:

"Na temelju članka 40. Zakona o medijima, a koje se odnosi na reagiranje i ispravku tvrdnji Kabineta ministrice Ministarstva socijalne politike i mladih, molimo da objavite ispravak netočnih tvrdnji objavljenih od strane MSPM-a 25.09.2014. na web portalu Index.hr pod naslovom „Kabinet ministrice Ministarstva socijalne politike i mladih: Istina je sljedeća“.

Autonomna ženska kuća Zagreb tvrdi da ispravak Ministarstva  nije  točan, te da upravo Ministarstvo manipulira informacijama, dezinformira građanke/ne, a što predstavlja vrlo opasnu i diskriminatornu praksu.

AŽKZ smatra da je umjesto različitog tumačenja Teza na nacrt prijedloga Obiteljskog zakona i samog Obiteljskog zakona, najbolje citirati taj isti zakon i teze, a što će pokazati da extenzivno ili bilo kakvo drugačije tumačenje zakona od strane MSMP-a ne može promijeniti pogrešnu, a posljedično i nepravičnu pravnu normu.

Predsjednica AŽKZa- Neva Tŏlle i odvjetnica AŽKZ-a Sanja Bezbradica Jelavić ujedno  izražavaju žaljenje što MSPM uporno ne želi  prepoznati i prihvatiti opravdane primjedbe i amandmane na predloženi tekst Zakona, koje su pravovremeno upućivane MSPM-u i stručnoj grupi ne samo od AŽKZ-a nego i od šire stručne javnosti, s ciljem kako ovakve i odredbe ne bi bile unesene u zakon.

Zaključno, iz niže citiranih odredbi Obiteljskog i drugih zakona proizlazi da je činjenica, a ne hiperboliziranje (pretjerivanje), kako to tvrdi MSPM, da određene odredbe Zakona nisu u skladu sa Konvencijom VE o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji.

U odnosu na tvrdnje o manipulaciji javnošću pogrešnim interpretacijama teza, AŽKZ citira teze MSPM-a:

U glavi I. Razvod braka, pod točkom 2.  napisano je „ Kako bi se spriječili nepromišljeni i brzi razvodi brakova u kojima postoje maloljetna djeca potrebno je određeno vremensko razdoblje (6 mjeseci) onemogućiti razvod bračnim drugovima koji nisu postigli sporazum o pravnim posljedicama razvoda braka u odnosu na djecu. (Što to znači za ženu i dijete koje trpe nasilje, ostavljamo građanima na procjenu).

U glavi III. Susreti i druženje s djecom, u točki 4. Napisano je: „ Pitanje preseljenja djeteta potrebno je izričito zakonski regulirati na način kojim bi se onemogućilo šikanozno ponašanje roditelja koji stanuje s djetetom, s obzirom da se neograničena sloboda preseljenja u praksi često koristi upravo s ciljem onemogućavanja drugog roditelja na susrete i druženje s djetetom.“ (U tu svrhu uvedene su odredbe o potrebnoj suglasnosti za preseljenje djeteta).

U glavi V. Utvrđivanje majčinstva i očinstva, u točki 2. koja se odnosi na presumpciju očinstva napisano je: „ Ovo rješenje se smatra praktičnim s obzirom da je razvod braka u velikom broju slučajeva upravo potaknut činjenicom da muž majke nije biološki otac djeteta.“

U odnosu na tvrdnje o pogrešnoj interpretaciji  Obiteljskog zakona vezano uz  pristanak roditelja  prije preseljenja djeteta:

AŽKZ ističe kako je pogrešan ispravak MSPM-a u kojem tvrde da nije točno da supruga mora dobiti pristanak supruga (počinitelja nasilja) da odvede djecu s adrese stanovanja, te da nedavanje pristanka može nadomjestiti samo odlukom suda u izvanparničnom postupku. Kao protuargument, MSPM navodi  „istinu“ da čl. 100. Obiteljskog zakona govori samo da je za formalnu promjenu prebivališta i/ili boravišta (preko zahtjeva u MUP) potrebna suglasnost oca i to samo u nekim slučajevima.

Kao i ranije AŽKZ će citirati  Zakon i ostaviti građanima na  procjenu.

Člankom  96 st.1. Obiteljskog zakona propisano  je cit:“ djetetovo mjesto stanovanja jest prebivalište, odnosno boravište njegovih roditelja.“
Člankom 2.st.2. Zakona o prebivalištu propisano je da je boravište mjesto i adresa u RH gdje osoba privremeno boravi, dok je prebivalište definirano kao mjesto gdje  se osoba trajno nastanila.
Člankom 4.st.1. Zakona o prebivalištu propisano je da se prijava  promjene prebivališta ili boravišta mora podnijeti u roku od 15 dana, a člankom 16. St.1. propisano je da će se novčanom kaznom od 500 do 5.000,00 kn kazniti za prekršaj fizička osoba koja u roku ne prijavu promjenu boravišta ili prebivališta.

„Istina“ Ministarstva nije istinita budući se u članku 100. uopće ne govori o formalnim promjenama i zahtjevima koji se podnose MUP-u. Da je tome tako potvrđuje sadržaj članka 100 cit:  .

(1) Bitna osobna prava djeteta odnose se na:
1. promjenu djetetova imena
2. promjenu mjesta stanovanja djeteta
3. izbor ili promjenu vjerske pripadnosti
4. davanje izjave (priznanja i pristanci) u vezi s priznavanjem očinstva djeteta koje nije rođeno u braku.
(2) Zastupanje u vezi s djetetovim pravima iz stavka 1. ovoga članka valjano je ako roditelj koji zastupa dijete u tim stvarima ima pisanu suglasnost drugog roditelja koji također ima pravo zastupati dijete.
(3) Suglasnost iz stavka 2. ovoga članka u vezi s promjenom mjesta stanovanja djeteta nije potrebna ako preseljenje bitno ne utječe na ostvarivanje postojećih osobnih odnosa s drugim roditeljem, pod uvjetom da je roditelj pribavio suglasnost centra za socijalnu skrb.
(4) Ako roditelj, koji zastupa dijete u stvarima iz stavka 1. ovoga članka, ne može pribaviti suglasnost drugog roditelja, sud će u izvanparničnom postupku odlučiti koji će od roditelja u toj stvari zastupati dijete.

Dakle, suglasnost roditelja nije bitna samo ako se postojeći osobni odnosi ne mijenjaju, što u slučajevima obiteljskog nasilja nije stvar, budući se nakon izvršenih prijava nasilja odnosi vrlo često mijenjaju uvođenjem nadzora ili pak određivanjem zabrana osobnih odnosa kroz neko razdoblje, a sve u cilju zaštite dječje dobrobiti. Promjenu boravišta svi građani moraju prijaviti unutar roka od 15 dana jer u protivnom čine prekršaj za koji su propisane novčane kazne. Obiteljski zakon ne sadrži odredbe koje bi propisivale postupanje u iznimnim slučajevima kada je razlog preseljenja djeteta obiteljsko nasilje. Posljedično žena zbog nasilja naspusti nasilnog partnera sa djecom sa adrese stanovanja, a bez suglasnosti partnera, svakako je u sferi prekršajne odgovornosti sa zapriječenom kaznom do 5.000,00 kn, kao i postupkom radi naknade štete primjenom odredbi Obiteljskog zakona čl.126.

Neka čitateljice/lji sami prosude tko manipulira javnošću - Autonomna ženska kuća Zagreb ili Ministarstvo socijalne politike i mladih.

Autonomna ženska kuća Zagreb nema namjeru dalje nastaviti polemiku u javnosti povodom ispravka tvrdnji Kabineta ministrice Ministarstva socijalne skrbi objavljenog 25.09.2014. na portalu Index.hr".

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.