Foto: freeimages.com
Program ECB-a daje rezultate
Aktivnost špekulanata
Drugi razlog jačanja eura je zatvaranje dijela velike količine prodajnih naloga na euru koje su špekulanti masovno otvarali zadnjih godinu dana. Naime, po podacima s američkog tržišta futures ugovora (budućnica), trenutno približno 83% velikih špekulanata na euru ima otvorene prodajne pozicije, što znači da očekuju daljnje slabljenje europske valute. Budući da su skoro svi sudionici na tržištu već prodali euro, ponestalo je nove potražnje koja u kratkom roku može tečaj eura dodatno oslabiti. U takvoj situaciji je dovoljna relativno mala potražnja za eurom koja uzrokuje lavinu zatvaranja prodajnih naloga i naglo jačanje eura u ovom slučaju. Takva situacija se naziva "short squeeze" i nije neuobičajena na financijskim tržištima.
Budući da i dalje velika većina špekulanata očekuje slabljenje eura, analitičari Admiral Marketsa smatraju da je moguć nastavak short squeeza u nekoliko tjedana. U tom periodu euro može ojačati još nekoliko posto u odnosu na američki dolar i ostale valute, no to jačanje će vjerojatno biti privremeno.
Gospodarska situacija u SAD-u I Velikoj Britaniji bolja nego u eurozoni
Gospodarska situacija u Britaniji, Švicarskoj i SAD-u je i dalje osjetno bolja nego u eurozoni što će dugoročno pogodovati daljnjem jačanju valuta tih zemalja u odnosu na euro. Osim toga, nakon šest godina rekordno niskih kamatnih stopa u SAD-u, bliži se početak zatezanja monetarne politike. Kada do toga dođe (vjerojatno u rujnu), doći će do još jednog vala jačanja dolara u odnosu na sve ostale valute uključujući i euro.
Ne treba zaboraviti ni političku situaciju u Europi. Nesigurnost vezana uz otplatu grčkog duga te eventualni izlazak Grčke iz eurozone, situacija u Ukrajini i loši odnosi s Rusijom također mogu dovesti do prebacivanja kapitala iz eura u sigurnije valute te slabljenje eura.
Postoji realna mogućnost da će se do kraja godine američki dolar po vrijednosti izjednačiti s eurom.